20.3 Cu. Ft. Bottom-Freezer Refrigerator - GBE20ETECC
20.3 Cu. Ft. Bottom-Freezer Refrigerator
Model: GBE20ETECC
















20.3 Cu. Ft. Bottom-Freezer Refrigerator
Model: GBE20ETECC
Key Features
30" wide
Equipped for optional icemaker
Upfront electronic temperature controls
2 clear drawers
Snack drawer
Adjustable glass shelves
Large door bins
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
30" wide
Equipped for optional icemaker
Easily accommodates the installation of an icemaker
Upfront electronic temperature controls
Controls are located in an easy-to-reach position
2 clear drawers
Snack drawer
Conveniently stores favorite foods and allows for quick, easy access
Adjustable glass shelves
A variety of shelf configurations provide additional options for food storage
Large door bins
Deep bins handle large containers in the door and free up valuable shelf space
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Temperature Management Features | Multiflow Air Tower |
| Fresh Food Features | Interior Lighting |
| Freezer Storage Baskets | 1 Total |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Configuration | Full Door |
| Door Liner | ABS |
| Icemaker | Optional (IM4D Ready) |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Freezer Door Bins | Fixed |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3 Total |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | 2 Point Front Adjustable |
| Fresh Food Door Bins | 3 with Gallon Storage |
| Freezer Features | Interior Lighting |
| Control Type | Internal |
| Control Type | Electronic Dial |
| Control Type | (1-9) |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Full-Width Wire |
| Freezer Door Bins | 1 Total |
| Freezer Storage Baskets | 1 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Clear |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Clear Snack Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Split |
| Fresh Food Door Bins | 2 Full-Width |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Temperature Management Features | 3 Electronic Sensors |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Case Only |
| Handle | Color-Matched |
| Exterior Design | Hidden Door Hinges |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Bisque |
| Door Stops | Yes |
| Handle Design | Designer Style |
| Handle Color | Color-Matched |
| Door Swing | Hinges on Right |
| Exterior Design | Contoured, Crown Textured Door |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 309 lb |
| Depth Without Handle | 32.5 in |
| Height to Top of Case | 65.75 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 282 lb |
| Depth with Door Open 90° | 59.75 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 33.25 in |
| Case Depth Without Door | 28.25 in |
| Overall Depth | 34 5/8 in |
| Overall Height | 66 1/2 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4D, IM4LED |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 66.5 in. |
| Length | 34.63 in. |
| Weight | 282 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 71.5 in. |
| Shipping Length | 39.63 in. |
| Shipping Weight | 322 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 322 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 39.64 ft³ |
| Dimensional Weight | 492.81 lbs. |
| Total of Cubes | 39.64 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 492.81 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 6.20 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 14.10 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 20.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










