18.1 Cu. Ft. Bottom-Freezer Door Refrigerator - GBS18HBMCC
18.1 Cu. Ft. Bottom-Freezer Door Refrigerator
Model: GBS18HBMCC




18.1 Cu. Ft. Bottom-Freezer Door Refrigerator
Model: GBS18HBMCC
Key Features
Full-width Slide 'N Store freezer basket
Clear snack pan
Large door storage
Contoured doors
Full-grip, side-mounted handle
Never clean condenser
Full-width Slide 'N Store™ freezer basket
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Full-width Slide 'N Store freezer basket
Offers tremendous storage flexibility and keeps contents perfectly in place
Clear snack pan
Helps keep everyday foods like cheese slices and carrot sticks fresh
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Contoured doors
Create a high-fashion look with gently rounded doors and edges
Full-grip, side-mounted handle
Accentuates the contemporary exterior design
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Full-width Slide 'N Store™ freezer basket
Offers tremendous storage flexibility and keeps contents perfectly in place
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 31 in |
| Side Air Clearances | 0 in |
| Approximate Shipping Weight | 257 lb |
| Depth Without Handle | 28 in |
| Height to Top of Case | 65.75 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 237 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 31.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 57.75 in |
| Case Depth Without Door | 25.25 in |
| Back Air Clearances | 1/2 in |
| Overall Depth | 30 3/8 in |
| Overall Height | 66 1/4 in |
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Freezer Storage Baskets | 1 Total |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Door Liner | ABS |
| Snack Drawer | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Interior Lighting | Yes |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 1 Full-Width |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Door Shelves | 2 Fixed with Gallon Storage |
| Freezer Features | Ice Storage Bin |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Full-Width, 2 Split, Adjustable |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Color-Matched |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Cabinet Liner | ABS |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.44 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.64 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 18.10 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0 in |
| Back Air Clearances | 0.5 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 31 in. |
| Height | 66.25 in. |
| Length | 30.38 in. |
| Weight | 237 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36 in. |
| Shipping Height | 71.25 in. |
| Shipping Length | 35.38 in. |
| Shipping Weight | 277 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 277 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.1 ft³ |
| Dimensional Weight | 448.8 lbs. |
| Total of Cubes | 36.1 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 448.8 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










