21.9 Cu. Ft. Bottom-Freezer Refrigerator - GBS22KBNCC
21.9 Cu. Ft. Bottom-Freezer Refrigerator
Model: GBS22KBNCC


21.9 Cu. Ft. Bottom-Freezer Refrigerator
Model: GBS22KBNCC
Key Features
Adjustable spill proof glass shelves
Full-width Slide 'N Store freezer basket
Adjustable door bins
Large door storage
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Clear snack pan
Contoured doors
Full-width Slide 'N Store⢠freezer basket
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Adjustable spill proof glass shelves
Helps to contain spills for ease of cleaning
Full-width Slide 'N Store freezer basket
Offers tremendous storage flexibility and keeps contents perfectly in place
Adjustable door bins
Lets the consumers maximize usable storage space
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Provide ideal storage environment for fruits and vegetables
Clear snack pan
Helps keep everyday foods like cheese slices and carrot sticks fresh
Contoured doors
Create a high-fashion look with gently rounded doors and edges
Full-width Slide 'N Store⢠freezer basket
Offers tremendous storage flexibility and keeps contents perfectly in place
Certifications
ENERGY STARĀ® Qualified
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 32 in |
| Side Air Clearances | 0 in |
| Depth Without Handle | 30.875 in |
| Approximate Shipping Weight | 320 lb |
| Height to Top of Case | 68.5 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 290 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 32.875 in |
| Depth with Door Open 90° | 62.25 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Back Air Clearances | 1/2 in |
| Overall Height | 69 3/4 in |
| Overall Width | 32 5/8 in |
FEATURES
| Fresh Food Features | ShelfSaver⢠Rack |
| Freezer Storage Baskets | 1 Total |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Snack Drawer | Yes |
| Door Liner | HIPS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Interior Lighting | Yes |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 1 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Freezer Door Shelves | 1 Total |
| Fresh Food Door Features | Adjustable |
| Fresh Food Door Bins | 3 |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Door Shelves | 1 Fixed with Gallon Storage |
| Freezer Features | Ice Storage Bin |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Color-Matched |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | HIPS |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.61 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.31 cu ft |
| Shelf Area | 23.70 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.90 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0 in |
| Back Air Clearances | 0.5 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 32.63 in. |
| Height | 69.75 in. |
| Length | 32 in. |
| Weight | 290 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.63 in. |
| Shipping Height | 74.75 in. |
| Shipping Length | 37 in. |
| Shipping Weight | 330 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 330 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 42.14 ft³ |
| Dimensional Weight | 523.88 lbs. |
| Total of Cubes | 42.14 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 523.88 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










