20.3 Cu. Ft. Bottom Freezer Refrigerator - GBSC0HBXCC
20.3 Cu. Ft. Bottom Freezer Refrigerator
Model: GBSC0HBXCC
















20.3 Cu. Ft. Bottom Freezer Refrigerator
Model: GBSC0HBXCC
Key Features
Crown doors with hidden hinges
Upfront electronic temperature controls
Interior lighting
Crisper drawers
Snack drawer
Adjustable glass shelves
Large door bins
Never clean condenser
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Crown doors with hidden hinges
Step up to rounded doors and the clean look of concealed hinges
Upfront electronic temperature controls
Controls are located in an easy-to-reach position
Interior lighting
Itās easy to find your favorite foods under bright, clear lighting
Crisper drawers
Provides the ideal environment for storing your fruits and vegetables
Snack drawer
Conveniently stores favorite foods and allows for quick, easy access
Adjustable glass shelves
A variety of shelf configurations provide additional options for food storage
Large door bins
Deep bins handle large containers in the door and free up valuable shelf space
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 66.5 in. |
| Length | 33.88 in. |
| Weight | 282 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 71.5 in. |
| Shipping Length | 38.88 in. |
| Shipping Weight | 322 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 322 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 38.78 ft³ |
| Dimensional Weight | 482.14 lbs. |
| Total of Cubes | 38.78 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 482.14 lbs. |
FEATURES
| Temperature Management Features | Multiflow Air Tower |
| Freezer Storage Baskets | 1 Total |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Configuration | Full Door |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Optional (IM4A Ready) |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Total |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | Front Corners |
| Freezer Features | Interior Lighting |
| Control Type | Internal |
| Freezer Door Bins | 1 Total |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Clear |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Split |
| Fresh Food Door Bins | 3 Total |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Freezer Door Bins | Fixed |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3 Total |
| Fresh Food Door Bins | Fixed |
| Control Type | (1-9) |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Full-Width Wire |
| Freezer Door Bins | 1 Split-Width |
| Freezer Storage Baskets | 1 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Clear Snack Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Full-Width |
| Fresh Food Door Bins | 1 Tall-Bottle |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Temperature Management Features | 3 Electronic Sensors |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Exterior Design | Hidden Door Hinges |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Bisque |
| Door Stops | Yes |
| Handle Design | D-shaped |
| Handle Color | Color-Matched |
| Exterior Design | Contoured Crown Doors |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 309 lb |
| Depth Without Handle | 32.5 in |
| Height to Top of Case | 65.75 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 282 lb |
| Depth with Door Open 90° | 59.75 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 33.25 in |
| Case Depth Without Door | 28.25 in |
| Overall Depth | 33 7/8 in |
| Overall Height | 66 1/2 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 6.20 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 14.10 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 20.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










