23.1 Cu. Ft. Bottom Freezer Refrigerator - GBSL3HCXLLS
23.1 Cu. Ft. Bottom Freezer Refrigerator
Model: GBSL3HCXLLS

23.1 Cu. Ft. Bottom Freezer Refrigerator
Model: GBSL3HCXLLS
Key Features
CleanSteel⢠crown doors with hidden hinges
Upfront electronic temperature controls
Factory-installed icemaker
Interior lighting
Crisper drawers
Snack drawer
Adjustable glass shelves
Large door bins
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
CleanSteel⢠crown doors with hidden hinges
Add the elegance of stainless steel without fingerprints, smudges and smears
Upfront electronic temperature controls
Controls are located in an easy-to-reach position
Factory-installed icemaker
Refrigerator comes ready to automatically create ice
Interior lighting
Itās easy to find your favorite foods under bright, clear lighting
Crisper drawers
Provides the ideal environment for storing your fruits and vegetables
Snack drawer
Conveniently stores favorite foods and allows for quick, easy access
Adjustable glass shelves
A variety of shelf configurations provide additional options for food storage
Large door bins
Deep bins handle large containers in the door and free up valuable shelf space
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 33 in |
| Overall Depth | 34.375 in |
| Overall Height | 69.375 in |
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Approximate Shipping Weight | 315 lb |
| Depth Without Handle | 32.5 in |
| Height to Top of Case | 67.75 in |
| Back Air Clearances | 0.75 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 286 lb |
| Depth with Door Open 90° | 62.75 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 36 in |
| Case Depth Without Door | 28.25 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 0.75 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 33 in. |
| Height | 69.38 in. |
| Length | 34.38 in. |
| Weight | 286 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 38 in. |
| Shipping Height | 74.38 in. |
| Shipping Length | 39.38 in. |
| Shipping Weight | 326 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 326 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 45.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 566.17 lbs. |
| Total of Cubes | 45.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 566.17 lbs. |
FEATURES
| Temperature Management Features | Multiflow Air Tower |
| Fresh Food Features | Interior Lighting |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Freezer Storage Baskets | 1 Full-Width |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Total |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | Front Corners |
| Freezer Features | Interior Light |
| Freezer Door Bins | 1 Total |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Clear |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Split |
| Fresh Food Door Bins | 3 Total |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Gray |
| Handle | Stainless Steel |
| Exterior Design | Hidden Door Hinges |
| Door Swing | Hinges on Left |
| Color Appearance | CleanSteel⢠|
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 16.3 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 23.1 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.7 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











