19.5 Cu. Ft. Bottom-Freezer Drawer Refrigerator - GDS20KBSWW
19.5 Cu. Ft. Bottom-Freezer Drawer Refrigerator
Model: GDS20KBSWW








19.5 Cu. Ft. Bottom-Freezer Drawer Refrigerator
Model: GDS20KBSWW
Key Features
Upfront illuminated controls
Freezer basket
Interior lighting
Adjustable spill proof glass shelves
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Adjustable large door bins
Never clean condenser
Snack pan
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Upfront illuminated controls
Easy to see and set
Freezer basket
Offers easy access and flexible storage
Interior lighting
It’s easy to find your favorite foods under bright, clear lighting
Adjustable spill proof glass shelves
Helps to contain spills for ease of cleaning
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Provide easy storage and help foods stay fresh
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Snack pan
Helps keep everyday foods like muffins and carrot sticks fresh
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 68 in |
| Approximate Shipping Weight | 265 lb |
| Depth Without Handle | 31.75 in |
| Height to Top of Case | 67.25 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 239 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 31.125 in |
| Depth with Door Open 90° | 59 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 33.5 in |
| Case Depth Without Door | 28.25 in |
| Overall Depth | 33 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
FEATURES
| Temperature Management Features | Multi-Shelf Air Management Tower |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 1 |
| Sweet Spot Shelf | Yes |
| Control Type | Upfront Electronic Temperature Controls |
| Freezer Storage Baskets | 2 Total |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Snack Drawer | Yes |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Interior Lighting | GE Reveal® |
| Easy-Out Crispers | Drawer glides |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | Yes |
| Fresh Food Door Bins | 5 (4 Adjustable with Gallon Storage; 1 Full-Width with Tall Bottle Storage) |
| Freezer Features | Interior Lighting |
| Control Type | Illuminated |
| Freezer Features | Freezer Drawer |
| Freezer Features | Integrated Ice Storage Bin |
| Freezer Storage Baskets | 2 Slide-Out |
| Freezer Storage Baskets | 1 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 4 Split Adjustable |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Temperature Management Features | 3 Electronic Sensors |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Galvanized Door |
| Handle | Color-Matched |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Exterior Design | Contoured |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Door Stops | Yes |
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.21 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.31 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 19.50 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Cabinet Liner | ABS |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 68 in. |
| Length | 33.88 in. |
| Weight | 239 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 73 in. |
| Shipping Length | 38.88 in. |
| Shipping Weight | 279 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 279 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 39.82 ft³ |
| Dimensional Weight | 495.09 lbs. |
| Total of Cubes | 39.82 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 495.09 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










