$6,799.99
Autograph Edition 30 In. 16.1 Cu. Ft. Built-in Bottom Freezer Refrigerator With Water Dispenser And Ice Maker In Satin Stainless Steel With Graphite Gray Interior And Matte Black Accents - GRBIVZSN30MB
Autograph Edition 30 In. 16.1 Cu. Ft. Built-in Bottom Freezer Refrigerator With Water Dispenser And Ice Maker In Satin Stainless Steel With Graphite Gray Interior And Matte Black Accents
Model: GRBIVZSN30MB
























Autograph Edition 30 In. 16.1 Cu. Ft. Built-in Bottom Freezer Refrigerator With Water Dispenser And Ice Maker In Satin Stainless Steel With Graphite Gray Interior And Matte Black Accents
Model: GRBIVZSN30MB
$6,799.99
Key Features
Graphite Gray Interior
Autograph Edition Series
Custom Door Panel Finish
Flex Drawer
Spacious Storage
Digital ChillControl
Adjustable Temperatures
Water Dispenser and Ice Maker
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Graphite Gray Interior
ZLINE’s Graphite Gray interior is an upscale finish that offers a colorful contrast when storing your favorite foods, beverages, and other items
Autograph Edition Series
Enjoy a timeless look with 2 luxurious Matte Black accent handles, giving your built-in refrigerator an elegant, unmatched style
Custom Door Panel Finish
Create a timeless look in your kitchen with a true flush installation paired with elegant Satin Stainless Steel door panels that deliver superior durability
Flex Drawer
A specialty flex drawer features 4 set temperature options between 30°F and 41°F, perfect for chilling wines, specialty meats, and other items for any occasion
Spacious Storage
Comfortably organize multiple grocery items inside an 11.6 cu. ft. refrigeration compartment and 4.5 cu. ft. freezer compartment — totaling 16.1 cu. ft. of interior capacity
Digital ChillControl
An ergonomic LED display allows you to quickly change temperatures and navigate menu options to change the appliance to vacation, sabbath, or eco modes
Adjustable Temperatures
Create the perfect cooling environment with fridge temperatures ranging from 35°F to 46°F and freezer temperatures ranging from -11°F to 5°F
Water Dispenser and Ice Maker
Deliver fresh, filtered water discreetly with a water dispenser in the fridge and produce up to 4 pounds of daily ice with an automatic ice maker in the freezer
Soft-Shut Technology
Smooth-closing fridge drawers seamlessly open and close ensuring heavily used components are enjoyed for years to come
Satin Stainless Steel
ZLINE's Satin Stainless Steel finish is a circular, non-directional, professionally styled stainless steel that is rust, scratch, and fingerprint-resistant
A Revolutionary Design
Created to combat the ongoing problem of stainless steel smudging, Satin Stainless Steel has a deeper, metallic gray hue that elevates your kitchen’s potential
LED Illumination
Easily spot items inside the fridge thanks to cool white LED interior lights along the walls and ceiling that illuminate when you open the door
Full-Width Pantry Drawer
A full-width pantry drawer provides substantial storage for fruits, vegetables, and other food items you want to keep fresher longer
Adjustable Shelves and Bins
Easily store larger items with 3 spill-resistant glass shelves and 3 door bins in the fridge, as well as 2 full-extension drawers in the freezer
Super Cool and Super Freeze Modes
Save time and quickly chill food with unique functions that automatically set the fridge temperature to 35°F and freezer to -12°F
Dual Cooling
Separate fridge and freezer cooling systems ensure air and odors are not mixed between compartments and provide fast and efficient cooling
Water Filter Included
A simple-to-replace filter that eliminates impurities for crystal-clear drinking water is conveniently located in the fridge compartment
ENERGY STAR® Rated
Enjoy energy savings while maintaining professional power with superior insulation and an energy-reducing cooling system
Warranty
2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only sealed system warranty
Additional Assembly Required
This refrigerator and its door panels and handles will ship in multiple boxes, requiring assembly upon installation
Panel Ready Built-in Design
Create a custom look in your kitchen with a true flush installation designed to provide a custom, seamless look.
Adjustable Shelves
Easily store larger items with spill-resistant adjustable glass shelving.
Adjustable Freezer Temperature
Achieve the perfect cooling environment for your frozen items with temperatures ranging from -11°F to 5°F.
Led Lighting
Illuminate the interior of your fridge and easily spot your items with LED lighting.
Internal Water & Ice Maker
Delivers fresh, filtered water discreetly within the refrigerator and up to 4 lbs of ice per day with an automatic ice maker in the freezer.
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 Inch |
| Shipping Height | 88.5 Inch |
| Shipping Length | 28.31 Inch |
| Shipping Weight | 445.8 lbs |
| Total of Shipping Weight | 445.8 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 Inch |
| Height | 83.5 Inch |
| Depth | 23.31 Inch |
| Weight | 405.8 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 33.51 ft³ |
| Dimensional Weight | 416.63 Ibs |
| Total of Cubes | 33.51 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 416.63 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 29.75 in. W x 23.31 in. D x 83.5 in. H |
| Product Depth (in.): | 23.3125 |
| Product Width (in.): | 29.75 |
| Product Height (in.): | 83.50 |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 55.0625 |
| Cut-out Dimensions: | 30.1875 in. W x 25 in. D x 84 in. H |
| Refrigeration Size (Width): | 30 in. |
Details
| Appliance Category: | Refrigerator |
| Color/ Finish Family: | Matte Black |
| Hardware Color/Finish: | Matte Black |
| Fridge Capacity: | 11.6 cu. ft. |
| Freezer Capacity: | 4.5 cu. ft. |
| Flex Drawer Capacity: | 2.7 cu. ft. |
| Energy Consumption: | 551 kWh/year |
| Flow Rate for Water Dispenser: | 0.5 GPM |
| Ice Maker: | Yes |
| Ice Amount per Day (lbs.): | 3.9 lbs |
| Interior Finish: | Gray Interior with Stainless Steel Back Panel, RAL7012 Color Code |
| Product Weight (lb.): | 405.8 |
| Decibels: | 43 dBA |
| Door Alarm: | Yes |
| Voltage: | 120V/60Hz |
| Amps: | 2.6A |
| Lights: | 4 LED (3 fridge, 1 freezer) |
| Number of Fridge Shelves: | 3 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed, Energy Star Certified, AB100 (also known as NSF or ANSI 61) |
| Manufacturer Warranty: | Manufacturing Warranty - 2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only for sealed system |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Georgia.











