24 cu. ft. Bottom Freezer Refrigerator - LDCS24223B
24 cu. ft. Bottom Freezer Refrigerator
Model: LDCS24223B












360 View
24 cu. ft. Bottom Freezer Refrigerator
Model: LDCS24223B
Key Features
module_type
FT32568724_alignment
LARGEST CAPACITY*
Full bleed background mobile
Parent Module
module_type
Fresher is better.
Full bleed background desktop
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
module_type
M03A
FT32568724_alignment
align=image-top image-left&textColor=text-dark&textWidth=text-standard
LARGEST CAPACITY*
Full bleed background mobile
Get wise
Parent Module
module_type
M01A
Fresher is better.
Full bleed background desktop
Get wise
FT30000260_M01A_alignment
align=text-top&textColor=text-dark
Full bleed background desktop
Fresher is better.
Full bleed background mobile
Fresher is better.
Parent Module
module_type
M01A
Sophisticated style and Design.
FT00001094_M01A_alignment
align=text-top&textColor=text-dark
Full bleed background desktop
Sophisticated style and Design.
Full bleed background mobile
Sophisticated style and Design.
Parent Module
module_type
M01A
Peace of Mind
FT00001087_M01A_alignment
align=text-top&textColor=text-dark
Full bleed background desktop
Peace of Mind
Full bleed background mobile
Peace of Mind
Parent Module
module_type
M03A
Get wise
FT30018280_M03A_alignment
align=image-top image-right&textColor=text-dark&textWidth=text-wide
Full bleed background desktop
Get wise
Full bleed background mobile
Get wise
Parent Module
LARGEST CAPACITY*
Fresher is better.
Sophisticated style and Design.
Peace of Mind
Get wise
24 cu.ft., Largest Capacity
Smart Cooling System
SmartDiagnosis System
10-Year Manufacturer’s Limited Warranty on Linear Compressor
ENERGY STAR Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FREEZER
| Drawers | 2-Tier Organization |
| Ice Bin | Yes |
| Freezer Light | Premium LED |
| Handle | Vista |
| Ice Maker | Yes |
REFRIGERATOR DOOR
| No. of Shelves/Bin | 5 Total (3 Full, 1 Flip-Up + Dairy) |
| Door Bin Construction | Clear |
| Dairy Corner | Yes |
FEATURES
| Smart Cooling System | Yes |
| Temperature Sensors | 6 |
| Ice System | Factory Installed Ice Maker |
| Linear Compressor | Yes |
| Display Type | Membrane / Green LED |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
| Door Alarm | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Daily Ice Production | 2.8 lbs / 3.1 lbs (IcePlus) |
| Ice Storage Capacity | 12 lbs |
| Multi-Air Flow Cooling | Yes |
| Hidden Hinges | Yes |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes (608 kWh/Year) |
WARRANTY
| UPC | 048231787451 |
MATERIALS AND FINISHES
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Coated Metal, Stainless Steel |
| Back | Flush & Metal Cover Over Mechanical Parts |
| Handles | Matching Commercial Handles |
| Available Colors | Stainless Steel (S), Smooth White (W), Smooth Black (B) |
| Contour Door | Yes |
REFRIGERATOR
| No. of Shelves | 2 Full |
| Shelf Construction | SpillProtector™ Tempered Glass |
| Crisper Bins | 2 Humidity Crispers |
| Refrigerator Light | Premium LED |
| Glide N’ Serve® Drawer | Yes |
SUMMARY
| Door Type | Bottom Freezer |
Dimensions & Weight
| Width | 32 in. |
| Height | 70.5 in. |
| Length | 36.75 in. |
| Weight | 235 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 34 3/8" x 70 1/2" x 36 6/8" |
| Depth with Handles | 34 7/8" |
| Depth without Handles | 33" |
| Depth without Door | 29" |
| Depth (Total with Door Open) | 62 3/4" |
| Height to Top of Case | 68 5/8" |
| Height to Top of Door Hinge | 69 7/8" |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 36 1/2" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 34 1/2" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 34 3/8" x 70 1/2" x 36 6/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 39.38 in. |
| Shipping Height | 75.5 in. |
| Shipping Length | 41.75 in. |
| Shipping Weight | 275 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 275 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 47.98 ft³ |
| Dimensional Weight | 596.46 lbs. |
| Total of Cubes | 47.98 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 596.46 lbs. |
Where to Buy LG Appliances in Georgia.










