$6,119.99
Autograph Edition 30 In. 16.1 Cu. Ft. Panel Ready Built-in Bottom Freezer Refrigerator With Water Dispenser And Ice Maker With Champagne Bronze Accents - RBIVZ30CB
Autograph Edition 30 In. 16.1 Cu. Ft. Panel Ready Built-in Bottom Freezer Refrigerator With Water Dispenser And Ice Maker With Champagne Bronze Accents
Model: RBIVZ30CB























Autograph Edition 30 In. 16.1 Cu. Ft. Panel Ready Built-in Bottom Freezer Refrigerator With Water Dispenser And Ice Maker With Champagne Bronze Accents
Model: RBIVZ30CB
$6,119.99
Key Features
Autograph Edition Series -
Panel Ready Built-In Design -
Flex Drawer -
Spacious Storage -
Bright White Interior -
Digital ChillControl -
Adjustable Temperatures -
Water Dispenser and Ice Maker -
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Autograph Edition Series -
Enjoy a timeless look with 2 luxurious Champagne Bronze accent handles, giving your built-in refrigerator an elegant, unmatched style
Panel Ready Built-In Design -
Create a custom look in your kitchen with a true flush installation with your own custom panels paired with Champagne Bronze handles to create a seamless look
Flex Drawer -
A specialty full-width flex drawer features 4 set temperature options between 30°F and 41°F, perfect for chilling wines, specialty meats, and other items for any occasion
Spacious Storage -
Comfortably organize multiple grocery items inside an 11.6 cu. ft. refrigeration compartment and 4.5 cu. ft. freezer compartment — totaling 16.1 cu. ft. of interior capacity
Bright White Interior -
Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence by pairing best-in-class freshness with Bright White interior units featuring exceptional dual cooling technology
Digital ChillControl -
An ergonomic LED display allows you to quickly change temperatures and navigate menu options to change the appliance to vacation, sabbath, or eco modes
Adjustable Temperatures -
Create the perfect cooling environment with fridge temperatures ranging from 35°F to 46°F and freezer temperatures ranging from -11°F to 5°F
Water Dispenser and Ice Maker -
Deliver fresh, filtered water discreetly with a water dispenser in the fridge and produce up to 4 pounds of daily ice with an automatic ice maker in the freezer
Soft-Shut Technology -
Smooth-closing fridge drawers seamlessly open and close ensuring heavily used components are enjoyed for years to come
LED Illumination -
Easily spot items inside the fridge thanks to cool white LED interior lights along the walls and ceiling that illuminate when you open the door
Full-Width Pantry Drawer -
A full-width pantry drawer provides substantial storage for fruits, vegetables, and other food items you want to keep fresher longer
Adjustable Shelves and Bins -
Easily store larger items with 3 spill-resistant glass shelves and 3 door bins in the fridge, as well as 2 full-extension drawers in the freezer
Super Cool and Super Freeze Modes -
Save time and quickly chill food with unique functions that automatically set the fridge temperature to 35°F and freezer to -12°F
Dual Cooling -
Separate fridge and freezer cooling systems ensure air and odors are not mixed between compartments and provide fast and efficient cooling
Water Filter Included -
A simple-to-replace filter that eliminates impurities for crystal-clear drinking water is conveniently located in the fridge compartment
ENERGY STAR® Rated -
Enjoy energy savings while maintaining professional power with superior insulation and an energy-reducing cooling system
Warranty -
2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only sealed system warranty
Assembly Required -
This refrigerator and its handles will ship in multiple boxes, requiring assembly upon installation
Panel Ready Built-in Design
Create a custom look in your kitchen with a true flush installation designed to provide a custom, seamless look.
Adjustable Shelves
Easily store larger items with spill-resistant adjustable glass shelving.
Adjustable Freezer Temperature
Achieve the perfect cooling environment for your frozen items with temperatures ranging from -11°F to 5°F.
Led Lighting
Illuminate the interior of your fridge and easily spot your items with LED lighting.
Internal Water & Ice Maker
Delivers fresh, filtered water discreetly within the refrigerator and up to 4 lbs of ice per day with an automatic ice maker in the freezer.
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
| Width | 29.75 Inch |
| Height | 83.5 Inch |
| Weight | 349 lbs |
| Depth | 23.31 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 34.75 Inch |
| Shipping Height | 88.5 Inch |
| Shipping Length | 28.31 Inch |
| Shipping Weight | 389 lbs |
| Total of Shipping Weight | 389 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
| Cubic Feet Measurement | 33.51 ft³ |
| Dimensional Weight | 416.63 Ibs |
| Total of Cubes | 33.51 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 416.63 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 29.75 in. W x 23.31 in. D x 83.5 in. H |
| Product Depth (in.): | 23.3125 |
| Product Width (in.): | 29.75 |
| Product Height (in.): | 83.50 |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 55.0625 |
| Cut-out Dimensions: | 30.1875 in. W x 25 in. D x 84 in. H |
| Refrigeration Size (Width): | 30 in. |
Details
| Appliance Category: | Refrigerator |
| Color/ Finish Family: | Champagne Bronze |
| Hardware Color/Finish: | Champagne Bronze |
| Fridge Capacity: | 11.6 cu. ft. |
| Freezer Capacity: | 4.5 cu. ft. |
| Flex Drawer Capacity: | 2.7 cu. ft. |
| Energy Consumption: | 551 kWh/year |
| Flow Rate for Water Dispenser: | 0.5 GPM |
| Ice Maker: | Yes |
| Ice Amount per Day (lbs.): | 3.9 lbs |
| Interior Finish: | White Interior with Stainless Steel Back Panel |
| Product Weight (lb.): | 349 |
| Decibels: | 43 dBA |
| Door Alarm: | Yes |
| Voltage: | 120V/60Hz |
| Frequency: | 120V/60Hz |
| Amps: | 2.6A |
| Lights: | 4 LED (3 fridge, 1 freezer) |
| Number of Fridge Shelves: | 3 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed, Energy Star Certified, AB100 (also known as NSF or ANSI 61) |
| Manufacturer Warranty: | Manufacturing Warranty - 2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only for sealed system |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Georgia.











