27.7 Cu. Ft. French-Door Refrigerator - GFE29HMDES
27.7 Cu. Ft. French-Door Refrigerator
Model: GFE29HMDES






















Product Video

27.7 Cu. Ft. French-Door Refrigerator
Model: GFE29HMDES
Key Features
Slate finish
Advanced water filtration uses RPWF replacement filter
Space-saving icemaker
Turbo Cool setting
Adjustable spillproof glass shelves
Dual icemaker
TwinChill evaporators
Showcase LED lighting
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Slate finish
Express your unique style and harmonize your kitchen space with this sophisticated, rich and amazingly versatile matte metallic finish
Advanced water filtration uses RPWF replacement filter
Reduces trace pharmaceuticals from water and ice* (* Removes 98% of ibuprofen, atenolol, fluoxetine, progesterone and trimethoprim. These pharmaceuticals are not necessarily in all users’ water)
Space-saving icemaker
Located on the door with integrated bins to create more usable storage space
Turbo Cool setting
Drops interior temperature to maintain freshness after frequent openings
Adjustable spillproof glass shelves
Hold up to 12 oz. of spilled liquids for easy cleanup and adjust to provide additional food-storage options
Dual icemaker
An icemaker in both compartments gives you more ice whenever you need it
TwinChill evaporators
Separate climates in the fresh food and freezer sections help keep foods fresh
Showcase LED lighting
Positioned throughout the interior and under fresh food doors to spotlight foods inside the refrigerator and in the freezer
Quick Space shelf
Functions as a normal full-sized shelf when needed and easily slides down for instant storage flexibility
TwinChill™ evaporators
Separate climates in the fresh food and freezer sections help keep foods fresh
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Showcase LED Lighting 5 |
| Dispenser Features | Water Filter Indicator Light |
| Control Type | External Electronic Digital Temperature Display |
| Freezer Storage Baskets | 3 Total (w/ Icemaker) |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Configuration | French Door |
| Performance Features | Sabbath Mode Capable |
| Icemaker | Space Saving Ice |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 5 Total - Glass |
| Sabbath Mode | Optional |
| Filter Location | Left wall |
| Temperature Management System | TwinChill™ Evaporators |
| Dispenser | Large Stainless Steel |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3 Total |
| Water Filtration | Removes Pharmaceuticals |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Leveling System | 2 Front Leveling Legs |
| Fresh Food Door Bins | 6 Total |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Freezer Features | Interior Lighting - LED (1) |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Water |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Dispenser Features | LED Dispenser Light |
| Freezer Storage Baskets | 1 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Full-Width, Adjustable Temperature Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Split Adjustable; 1 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Door Bins | 3 Adjustable with Gallon Storage |
| Icemaker | Dual Icemaker in Freezer |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Water Filtration | Advanced Filtration System (RPWF) |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Gray |
| Adjustable Rollers | 2 |
| Dispenser Color | Color-Matched |
| Exterior Design | Contoured Doors |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Slate |
| Door Stops | Yes |
| Handle Design | D-shaped |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 390 lb |
| Depth Without Handle | 34.75 in |
| Height to Top of Case | 69 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 370 lb |
| Depth with Door Open 90° | 48.375 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 44.625 in |
| Case Depth Without Door | 29.375 in |
| Overall Depth | 36 1/4 in |
| Overall Height | 69 7/8 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.88 in. |
| Length | 36.25 in. |
| Weight | 370 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.88 in. |
| Shipping Length | 41.25 in. |
| Shipping Weight | 410 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 410 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 52.4 ft³ |
| Dimensional Weight | 651.46 lbs. |
| Total of Cubes | 52.4 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 651.46 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 9.20 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 18.50 cu ft |
| Shelf Area | 11.10 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 27.70 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










