25.9 Cu. Ft. French-Door Refrigerator with Icemaker - GFSF6PKBWW
Key Features
High-gloss finish crown doors with hidden hinges
LED lighting
Adjustable humidity drawers
Integrated dispenser
Two-level freezer baskets
Turbo Cool and Turbo Freeze settings
J-beverage rack
Secure-close door system
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
High-gloss finish crown doors with hidden hinges
Step up to a smooth finish with rounded doors and the clean look of concealed hinges
LED lighting
Find exactly what youāve been looking for under crisp, clear lighting
Adjustable humidity drawers
Keep fruits and vegetables fresh
Integrated dispenser
Enjoy your ice cubed or crushed, along with chilled, filtered water from a trimless, color-matched dispenser
Two-level freezer baskets
Baskets allow easy access to frozen foods
Turbo Cool and Turbo Freeze settings
No matter how often you open the doors, foods will taste just as you expect
J-beverage rack
Tall bottle storage frees up valuable shelf space
Secure-close door system
Securely pulls the door shut to maintain food freshness and peace of mind
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Shelves slide out, spills stay put
Quick Space shelf
Quickly slides out of the way to make room for tall items
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 70 in |
| Approximate Shipping Weight | 344 lb |
| Depth Without Handle | 32 in |
| Height to Top of Case | 68.5 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 308 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 41.75 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 44.5 in |
| Case Depth Without Door | 28.125 in |
| Overall Depth | 35 5/8 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Interior Lighting - LED |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Control Type | LED |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Configuration | French Door |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Storage Bin | Two-Level Freezer Drawers - 2 Full-Width Bins |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | Integrated with Cubes, Crushed Ice & Chilled Water |
| Temperature Management System | ClimateKeeper⢠with Dual Evaporators |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Fresh Food Door Features | Snugger Clips - 2 |
| Water Filtration | MWF |
| Leveling System | 2 Point Front Adjustable |
| Fresh Food Door Bins | 5 Total |
| Freezer Features | Turbo Freeze |
| Control Type | External Electronic Digital Temperature Display |
| Freezer Features | Ice Bucket |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Split; 1 2/3-Width |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Door Bins | 3 with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 2 Fixed |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Performance Features | Energy Saver |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Temperature Management Features | Multiflow Air Tower |
| Temperature Management Features | 8 Electronic Sensors |
APPEARANCE
| Handle | Color-Matched |
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Dispenser Color | Color-Matched |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Exterior Design | Contoured High-Gloss with Crown Doors |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
| Color Appearance | High-Gloss White |
| Door Stops | Yes |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 70 in. |
| Length | 35.63 in. |
| Weight | 308 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 75 in. |
| Shipping Length | 40.63 in. |
| Shipping Weight | 348 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 348 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 51.59 ft³ |
| Dimensional Weight | 641.38 lbs. |
| Total of Cubes | 51.59 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 641.38 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 8.20 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 17.70 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.90 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.

















