22.0 Cu. Ft. French-Door Refrigerator - GFSL2KEYLS
Key Features
CleanSteel⢠crown doors with hidden hinges
Upfront electronic temperature controls
Factory-installed icemaker with water filtration system
Interior lighting
Two-level freezer baskets
Adjustable-humidity crispers
Snack drawer
Adjustable spillproof glass shelves
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
CleanSteel⢠crown doors with hidden hinges
Add the elegance of stainless steel without fingerprints, smudges and smears
Upfront electronic temperature controls
Controls are located in an easy-to-reach position
Factory-installed icemaker with water filtration system
Refrigerator comes ready to automatically create filtered ice
Interior lighting
Itās easy to find your favorite foods under bright, clear lighting
Two-level freezer baskets
Baskets allow easy access to frozen foods
Adjustable-humidity crispers
Set the controls to keep foods just the way you like them
Snack drawer
Conveniently stores favorite foods and allows for quick, easy access
Adjustable spillproof glass shelves
Raised edges keep small spills from becoming big messes
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 33 in |
| Approximate Shipping Weight | 315 lb |
| Depth Without Handle | 32.5 in |
| Height to Top of Case | 67.75 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 286 lb |
| Depth with Door Open 90° | 46.625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 40.375 in |
| Case Depth Without Door | 28.25 in |
| Back Air Clearances | 3/4 in |
| Overall Depth | 34 7/8 in |
| Overall Height | 69 3/8 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 0.75 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 33 in. |
| Height | 69.38 in. |
| Length | 34.88 in. |
| Weight | 286 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 38 in. |
| Shipping Height | 74.38 in. |
| Shipping Length | 39.88 in. |
| Shipping Weight | 326 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 326 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 46.2 ft³ |
| Dimensional Weight | 574.4 lbs. |
| Total of Cubes | 46.2 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 574.4 lbs. |
FEATURES
| Temperature Management Features | Multiflow Air Tower |
| Fresh Food Features | Interior Lighting |
| Control Type | Upfront Electronic Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Configuration | French Door |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity |
| Water Filtration | MWF |
| Fresh Food Door Features | Snugger Clips - 1 |
| Leveling System | Front Corners |
| Freezer Storage Baskets | 1 Split |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Split Adjustable |
| Fresh Food Door Bins | 5 Total |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Freezer Storage Baskets | Freezer Drawer |
| Performance Features | Premium Quiet Design |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Fresh Food Door Bins | 5 with Gallon Storage |
| Freezer Storage Baskets | 2 Total |
| Freezer Storage Baskets | 1 Full-Extension |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Clear Snack Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 5 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Spill Proof |
| Fresh Food Door Bins | 3 Adjustable |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Temperature Management Features | 3 Electronic Sensors |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Gray |
| Handle | Stainless Steel |
| Exterior Design | Hidden Door Hinges |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
| Color Appearance | CleanSteel⢠|
| Door Stops | Yes |
| Exterior Design | Contoured Crown Doors |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 6.60 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 15.40 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 22.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.




























