25.9 Cu. Ft. French-Door Refrigerator with Icemaker - GFSS6KKXSS
Key Features
Stainless-steel crown doors with hidden hinges
Ice & water dispenser with actual temperature display
Multi-level drawers
Interior lighting
Two-level freezer baskets
Secure-close door system
Adjustable spillproof glass shelves
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Stainless-steel crown doors with hidden hinges
Create a high-fashion look with contoured doors with concealed hinges
Ice & water dispenser with actual temperature display
Offers crushed ice and fresh water, while making it easy to monitor all the functions of the refrigerator
Multi-level drawers
Two adjustable-humidity crispers keep fruits and vegetables fresh
Interior lighting
Itās easy to find your favorite foods under bright, clear lighting
Two-level freezer baskets
Baskets allow easy access to frozen foods
Secure-close door system
Securely pulls the door shut to maintain food freshness and peace of mind
Adjustable spillproof glass shelves
Raised edges help contain spills to make clean up quick and easy
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 70 in |
| Approximate Shipping Weight | 344 lb |
| Depth Without Handle | 32.875 in |
| Height to Top of Case | 68.5 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 308 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 39.75 in |
| Depth with Door Open 90° | 47.75 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 44.5 in |
| Case Depth Without Door | 29.125 in |
| Overall Depth | 35 5/8 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
FEATURES
| Temperature Management Features | Multiflow Air Tower |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Control Type | External Electronic Digital Temperature Display |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Configuration | French Door |
| Performance Features | Premium Quiet Design |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Storage Bin | Two-Level Freezer Drawers - 2 Full-Width Bins |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Split; 1 2/3-Width |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | Integrated with Cubes, Crushed Ice & Chilled Water |
| Temperature Management System | ClimateKeeper⢠with Dual Evaporators |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Split Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Water Filtration | MWF |
| Fresh Food Door Features | 4 Clear Look Fixed Bins, 2 with Gallon Storage |
| Leveling System | Front Corners |
| Fresh Food Door Bins | 6 Total |
| Freezer Features | Ice Bucket |
| Freezer Features | BrightSpace Interior Lighting |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Door Features | 2 Clear Look Adjustabe Bins with Gallon Storage |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Features | BrightSpace Interior Lighting |
| Performance Features | Energy Saver |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Temperature Management Features | 6 Electronic Sensors |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Gray |
| Handle | Stainless Steel |
| Dispenser Color | Stainless Appearance |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Exterior Design | Contoured Crown Doors |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Door Stops | Yes |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 17.75 cu ft |
| Freezer Capacity | 8.17 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.90 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 70 in. |
| Length | 35.63 in. |
| Weight | 308 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 75 in. |
| Shipping Length | 40.63 in. |
| Shipping Weight | 348 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 348 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 51.59 ft³ |
| Dimensional Weight | 641.38 lbs. |
| Total of Cubes | 51.59 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 641.38 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.




















