22.1 Cu. Ft. French-Door Refrigerator - GNS22EGEBB
22.1 Cu. Ft. French-Door Refrigerator
Model: GNS22EGEBB

22.1 Cu. Ft. French-Door Refrigerator
Model: GNS22EGEBB
Key Features
33" width
Factory-installed icemaker
Upfront temperature controls
2 clear drawers
Snack drawer
Adjustable glass shelves
Adjustable large door bins
Two-level freezer baskets
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
33" width
A compact design fits in smaller spaces, yet still offers the large storage capacity of a French-door refrigerator
Factory-installed icemaker
Refrigerator comes ready to automatically create ice
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
2 clear drawers
Snack drawer
Conveniently stores favorite foods and allows for quick, easy access
Adjustable glass shelves
A variety of shelf configurations provide additional options for food storage
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Two-level freezer baskets
Baskets allow easy access to frozen foods
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 32.75 in |
| Overall Depth | 34.875 in |
| Overall Height | 68.5 in |
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Approximate Shipping Weight | 315 lb |
| Depth Without Handle | 32.375 in |
| Height to Top of Case | 67.75 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 286 lb |
| Depth with Door Open 90° | 46.625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 40.375 in |
| Case Depth Without Door | 28.25 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 32.75 in. |
| Height | 68.5 in. |
| Length | 34.88 in. |
| Weight | 286 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.75 in. |
| Shipping Height | 73.5 in. |
| Shipping Length | 39.88 in. |
| Shipping Weight | 326 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 326 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 45.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 562.86 lbs. |
| Total of Cubes | 45.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 562.86 lbs. |
FEATURES
| Fresh Food Features | Interior Lighting |
| Control Type | Upfront Electronic Temperature Controls & Digital Display |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Configuration | French Door |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Leveling System | Front Corners |
| Freezer Features | Interior Light |
| Freezer Storage Baskets | 1 Split |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Clear |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Total |
| Fresh Food Door Bins | 3 Adjustable |
| Performance Features | Energy Saver |
| Temperature Management Features | Multiflow Air System |
FILTER
| App Filter - Icemaker | Yes |
| App Filter - Autofill | No |
| App Filter - Product Type | Refer French Door |
| App Filter - Capacity | Refer Large (20-24 cu. ft.) |
| App Filter - Dispenser | No |
| App Filter - Hot Water | No |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Case Only |
| Handle | Color-Matched |
| Exterior Design | Hidden Door Hinges |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
| Color Appearance | Black |
| Door Stops | Yes |
| Handle Design | Designer Style |
| Handle Color | Color-Matched |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.5 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 22.1 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.6 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











