22.1 Cu. Ft. Counter-Depth French-Door Refrigerator - GYE22KSHSS












Product Video

Depth : Counter Depth
Key Features
Counter-depth design
Full-width electronic temperature-controlled drawer with LED lights
TwinChill⢠evaporators
Showcase LED lighting
Stainless steel dispenser with pullout tray
Space-saving icemaker
Quick Space shelf
Turbo Cool and Turbo Freeze settings
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Counter-depth design
Offers a built-in look by fitting nearly flush with surrounding cabinetry
Full-width electronic temperature-controlled drawer with LED lights
3 accurate settings deliver the optimal temperature for your favorite foods
TwinChill⢠evaporators
Separate climates in the fresh food and freezer sections help keep foods fresh
Showcase LED lighting
Positioned throughout the interior and under fresh food doors to spotlight foods inside the refrigerator and in the freezer
Stainless steel dispenser with pullout tray
Easily fills large containers like pitchers or ice buckets with filtered water and ice
Space-saving icemaker
Located on the door with integrated bins to create more usable storage space
Quick Space shelf
Quickly slides out of the way to make room for tall items
Turbo Cool and Turbo Freeze settings
An extra boost of cold air restores interior to set temperature for optimum food freshness
Advanced water filtration uses RPWFE replacement filter
Reduces trace pharmaceuticals from water and ice* (* Removes 98% of ibuprofen, atenolol, fluoxetine, progesterone and trimethoprim. These pharmaceuticals are not necessarily in all usersā water)
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Other
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Side Air Clearances | 0.125 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.88 in. |
| Length | 31.25 in. |
| Weight | 333 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.88 in. |
| Shipping Length | 36.25 in. |
| Shipping Weight | 373 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 373 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 45.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 561.61 lbs. |
| Total of Cubes | 45.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 561.61 lbs. |
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Control Type | External Electronic Digital Temperature Display |
| Icemaker | Space Saving Ice |
| WiFi Connect | Optional (Requires part no. PBX23W00Y1) |
| Performance Features | Sabbath Mode Capable |
| Sabbath Mode | Optional |
| Filter Location | Left wall |
| Freezer Storage Baskets | 3 Total (w/ Utility Basket) |
| Temperature Management System | TwinChill⢠Evaporators |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Leveling System | 2 Front Leveling Legs |
| Fresh Food Door Bins | 6 with Gallon Storage |
| Freezer Features | Turbo Freeze |
| Exterior Style | Counter-Depth |
| Fresh Food Features | Showcase LED Lighting 7 |
| Configuration | French Door |
| Dispenser | Large Stainless Steel |
| Water Filtration | Removes Pharmaceuticals |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Dispenser Features | LED Dispenser Light |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Spill Proof |
| Dispenser Features | Water Filter Indicator Light |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 5 Total - Glass with Silver Trim |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3 Total |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Water |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Freezer Features | Interior Lighting - Showcase LED (2) |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Full-Width, Adjustable Temperature Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Split Adjustable; 1 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Door Bins | 2 Adjustable |
| Fresh Food Features | Deli Pan |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Water Filtration | Advanced Filtration System (RPWFE) |
APPEARANCE
| Dispenser Color | Stainless Steel |
| Exterior Design | Contoured Doors |
| Door Stops | Yes |
| Textured Steel Case | Case Only - Dark Gray |
| Handle Color | Stainless Steel w/Chrome |
| Counter-Depth Design | true |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
| Handle Design | Designer Style |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 333 lb |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Approximate Shipping Weight | 363 lb |
| Depth with Door Open 90° | 43.375 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 44.625 in |
| Case Depth Without Door | 24.375 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Depth Without Handle | 29.75 in |
| Height to Top of Case | 69 in |
| Overall Depth | 31 1/4 in |
| Overall Height | 69 7/8 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 7.20 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 14.90 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 22.10 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











