22 cu. ft. Large Capacity 30" Wide 3-Door French Door Refrigerator - LFCS22520W
Key Features
module_type
J.D. Power Award Winner
Parent Module
FT32708359_alignment
Full bleed background desktop
Full bleed background mobile
module_type
Fresher is better.
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
module_type
M02A
J.D. Power Award Winner
Parent Module
FT32708359_alignment
align=image-top image-left&textColor=text-light&textWidth=text-standard
Full bleed background desktop
Sophisticated style and Design.
Full bleed background mobile
Sophisticated style and Design.
module_type
M01A
Fresher is better.
FT30000260_M01A_alignment
align=text-top&textColor=text-dark
Full bleed background desktop
Fresher is better.
Full bleed background mobile
Fresher is better.
Parent Module
module_type
M03A
Peace of Mind
FT30224380_M03A_alignment
align=image-top image-right&textColor=text-dark&textWidth=text-wide
Full bleed background desktop
Peace of Mind
Full bleed background mobile
Peace of Mind
Parent Module
module_type
M01A
More organization. Easier access.
FT20167222_M01A_alignment
align=text-top&textColor=text-dark
Full bleed background desktop
More organization. Easier access.
Full bleed background mobile
More organization. Easier access.
Parent Module
module_type
M02A
Sophisticated style and Design.
FT00001094_M02A_alignment
align=image-top image-left&textColor=text-dark&textWidth=text-wide
Full bleed background desktop
Sophisticated style and Design.
Full bleed background mobile
Sophisticated style and Design.
Parent Module
J.D. Power Award Winner
Fresher is better.
Peace of Mind
More organization. Easier access.
Sophisticated style and Design.
21.8 cu. ft. Capacity
SmartDiagnosis System
Glide N' Serve Drawer
Specifications
FREEZER
| Drawers | 2-Tier Organization |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Freezer Light | Premium LED |
| Door Type | Pull Drawer |
| Drawer Divider | Yes |
| Handle | Vista |
| Ice Bin / In Door Ice | Icemaker & Ice bin in the freezer |
REFRIGERATOR DOOR
| No. of Shelves/Bin | 8 Total (6 Gallon Sized, 2 Small) |
| Door Bin Construction | 2 Piece (Clear+Opaque) |
CAPACITY
| Refrigerator | 14.50 cu. ft. |
| Freezer | 7.30 cu. ft. |
| Total | 21.8 cu. ft. |
FEATURES
| Temperature Sensors | 4 |
| Ice System | Factory Installed Ice Maker |
| Linear Compressor | Yes |
| Display Type | Membrane (Green LED) |
| Daily Ice Production | 2.8 lbs / 3.1 lbs (IcePlus) |
| Ice Storage Capacity | 12.0 lbs |
| Smart Cooling® System | Yes |
| Multi-Air Flow Cooling | Yes |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes (587 kWh/Year) |
CONVENIENCE
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
| Door Alarm | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
WARRANTY
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor, 5 Years on the Sealed System (Parts & Labor), 5 Years on the Compressor (Parts & Labor), 6-10 Years on Linear Compressor (Parts Only) |
| UPC | 048231787321 |
MATERIALS AND FINISHES
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Smooth |
| Handles | Matching Commercial Handles |
| Available Colors | Stainless Steel (S), Smooth White (W), Smooth Black (B) |
| Contour Door | Yes |
REFRIGERATOR
| No. of Shelves | 4 Split |
| Shelf Construction | Spill Protector™ Tempered Glass |
| Crisper Bins | 2 Humidity Crispers |
| Refrigerator Light | Premium LED (Ceiling) |
| Glide N’ Serve® Drawer | Yes |
SUMMARY
| Door Type | French 3-Door |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 69.38 in. |
| Length | 37.75 in. |
| Weight | 237 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 31 1/2" x 69 3/8" x 37 3/4" |
| Depth with Handles | 35 1/2" |
| Depth without Handles | 33" |
| Depth without Door | 29" |
| Depth (Total with Door Open) | 44 3/4" |
| Height to Top of Case | 67 1/4" |
| Height to Top of Door Hinge | 68 1/2" |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 38 1/4" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 33 1/4" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 31 1/2" x 69 3/8" x 37 3/4" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.5 in. |
| Shipping Height | 74.38 in. |
| Shipping Length | 42.75 in. |
| Shipping Weight | 277 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 277 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 43.95 ft³ |
| Dimensional Weight | 546.39 lbs. |
| Total of Cubes | 43.95 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 546.39 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Georgia.



















