25 cu. ft. French Door Refrigerator - LFCS25426D
25 cu. ft. French Door Refrigerator
Model: LFCS25426D













25 cu. ft. French Door Refrigerator
Model: LFCS25426D
Key Features
The Look You Love Without the Fuss.
module_type
Full bleed background mobile
FT32849756_alignment
module_type
Fresher is better.
Full bleed background desktop
FT30000261_M01A_alignment
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
The Look You Love Without the Fuss.
module_type
M05
Full bleed background mobile
SAVE MONEY. SAVE ENERGY.
FT32849756_alignment
align=image-top image-right&textColor=text-dark&textWidth=text-standard
module_type
M01A
Fresher is better.
Full bleed background desktop
SAVE MONEY. SAVE ENERGY.
FT30000261_M01A_alignment
align=text-top&textColor=text-dark
Full bleed background desktop
Fresher is better.
Parent Module
Full bleed background mobile
Fresher is better.
Parent Module
module_type
M01A
Peace of Mind
FT00001087_M01A_alignment
align=text-top&textColor=text-dark
Full bleed background desktop
Peace of Mind
Full bleed background mobile
Peace of Mind
Parent Module
module_type
M02A
SAVE MONEY. SAVE ENERGY.
FT20452703_M02A_alignment
align=image-top image-left&textColor=text-dark&textWidth=text-wide
Full bleed background desktop
SAVE MONEY. SAVE ENERGY.
Full bleed background mobile
SAVE MONEY. SAVE ENERGY.
Parent Module
module_type
M05
Module Name
Measure First
Follow the tips below to make sure your LG product will fit in the space intended.
Parent Module
The Look You Love Without the Fuss.
Fresher is better.
Peace of Mind
SAVE MONEY. SAVE ENERGY.
25 cu. ft. Capacity
PrintProof Finish
4 Split SpillProtector Tempered Glass Shelves
8 Total (5 Adjustable Gallon Sized)
Smart Cooling System
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FREEZER
| Drawers | 2-Tier Organization |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Ice Bin | Icemaker & Ice bin in the freezer |
| Freezer Light | LED Lighting |
| Door Type | Pull Drawer |
| Drawer Divider | Yes |
| Handle | Vista |
REFRIGERATOR DOOR
| No. of Shelves/Bin | 8 Total (5 Adjustable Gallon Sized) |
| Door Bin Construction | Clear Bins with Deco |
| Dairy Corner | Yes |
CAPACITY
| Refrigerator | 17.60 cu. ft. |
| Freezer | 7.80 cu. ft. |
| Total | 25.4 cu. ft. |
FEATURES
| Temperature Sensors | 5 |
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| Ice System | Factory Installed Ice Maker |
| Linear Compressor | Yes |
| Display Type | Membrane / Green LED |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
| Door Alarm | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Daily Ice Production | 2.5 lbs / 2.7 (IcePlus) |
| Ice Storage Capacity | 4.0 lbs |
| Smart Cooling® System | Yes |
| Multi-Air Flow Cooling | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Energy Usage | 618 kWh/Year |
| Ice Maker Type | Twisting |
| Temperature Control Pantry | Knob Shutter |
WARRANTY
| UPC | 048231787710 |
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor, 5 Years on the Sealed System (Parts & Labor), 5 Years on the Compressor (Parts & Labor), 6-10 Years on Linear Compressor (Parts Only) |
MATERIALS AND FINISHES
| Hidden Hinges | Yes |
| Toe Grille | Yes |
| Surface | Coated Metal, Stainless Steel |
| Back | Flush & Metal Cover Over Mechanical Parts |
| Handles | Matching Commercial Handles |
| Available Colors | Black Stainless Steel (D) |
| Contour Door | Yes |
REFRIGERATOR
| No. of Shelves | 4 Split |
| Cantilevered Shelves | Yes |
| Shelf Construction | Spill Protector™ Tempered Glass |
| Crisper Bins | 2 Humidity Crispers |
| Refrigerator Light | Premium LED |
SUMMARY
| Door Type | French 3-Door |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 36 in. |
| Weight | 287 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 36" |
| Depth with Handles | 34 1/4" |
| Depth without Handles | 31 3/4" |
| Depth without Door | 27 7/8" |
| Depth (Total with Door Open) | 46 1/2" |
| Height to Top of Case | 68 3/8" |
| Height to Top of Door Hinge | 69 3/4" |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 44 1/4" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 39 1/4" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 36" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 41 in. |
| Shipping Weight | 327 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 327 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 53.23 ft³ |
| Dimensional Weight | 661.73 lbs. |
| Total of Cubes | 53.23 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 661.73 lbs. |
Where to Buy LG Appliances in Georgia.











