27 cu. ft. French Door Refrigerator - LFX28968ST
27 cu. ft. French Door Refrigerator
Model: LFX28968ST















27 cu. ft. French Door Refrigerator
Model: LFX28968ST
Key Features
Store more.
Most shelf space.*
Fresher is better.
Easy in. Easy out.
ADA - Compliant Refrigerators*
27 cu. ft. Capacity
Peace of Mind
Slim SpacePlus Ice System
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Store more.
Stock-up and store everything you need. With a cavernous 27 cubic feet of space, this LG French Door refrigerator gives you ample space for all of your family’s favorite foods and keeps them conveniently organized and within reach.
Most shelf space.*
Ice makers are great, but not if it means you can't fit all of your food in the fridge. The Slim SpacePlus Ice System provides more shelf space and allows even more space for door bins.*Standard width french door refrigerator, excludes other LG manufactured products
Fresher is better.
Smart Cooling system is designed to maintain superior conditions within the refrigerator. The Linear Compressor reacts quickly to temperature fluctuations and helps keep your food fresher, longer. Meanwhile, strategically-placed vents in every section surround your food with cool air no matter where you put it.
Easy in. Easy out.
The Smart Pull handle makes opening and closing the freezer quick and easy. All it takes is a simple lift of the handle for effortless access to your freezer.
ADA - Compliant Refrigerators*
To be considered ADA-compliant, a French Door refrigerator must have a minimum of 50% freezer space no more than 54 inches above the finished floor.
27 cu. ft. Capacity
Peace of Mind
When you buy a refrigerator, you don't want to worry that it won't last. Because the Linear Compressor uses fewer moving parts and operates more efficiently, LG confidently backs the Linear Compressor with a 10-year limited warranty.
Slim SpacePlus Ice System
Smart Cooling System
10 Year Manufacturer's Limited Warranty on Linear Compressor
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FREEZER
| Drawers | 2 |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Ice Bin | Yes |
| Freezer Light | Bulb |
| Door Type | Pull Drawer |
| Drawer Divider | Yes |
| Handle | Smart Pull® Handle |
REFRIGERATOR DOOR
| No. of Shelves/Bin | 6 (2 Adjustable Gallon Size) |
| Door Bin Construction | Clear Bins with Deco |
| Dairy Bin | Yes |
CAPACITY
| Refrigerator | 17.90 cu. ft. |
| Freezer | 8.90 cu. ft. |
| Total | 26.8 cu. ft. |
FEATURES
| Cubed Ice & Crushed Ice | Yes |
| IcePlus™ / Ice Production | Yes/3.2 lbs |
| Temperature Sensors | 6 |
| Fresh Air Filter | Yes, Air Filter LT120F |
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| Water Filtration System | Filter LT700P |
| LoDecibel™ Operation | Yes |
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Dispenser Type | Tall Ice & Water Dispenser® |
| Ice System | Slim SpacePlus® |
| Dispenser Light | Yes |
| Multi-Air-Flow™ Technology | Yes |
| Linear Compressor | Yes |
| Display Type | Membrane/White LED |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
| Door Alarm | Yes |
| Child Lock | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Daily Ice Production | 3.5 lbs |
| Ice Storage Capacity | 2.8 lbs |
| Smart Cooling® System | Yes |
| Multi-Air Flow Cooling | Yes |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes (715 kWh/Year) |
| ADA Compliant | Yes |
WARRANTY
| UPC | 048231784405 |
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor, 5 Years on the Sealed System (Parts & Labor), 5 Years on the Compressor (Parts & Labor), 6-10 Years on Linear Compressor (Parts Only) |
MATERIALS AND FINISHES
| Hidden Hinges | Yes |
| Toe Grille | Yes |
| Surface | Coated Metal, Stainless Steel |
| Back | Flush & Metal Cover Over Mechanical Parts |
| Handles | Matching Commercial Handles |
| Available Colors | Smooth White, Smooth Black, Stainless Steel |
| Contour Door | Yes |
REFRIGERATOR
| Folding Shelf | 1 |
| No. of Shelves | 4 Split |
| Cantilevered Shelves | Yes |
| Shelf Construction | Spill Protector™ Tempered Glass |
| Crisper Bins | 2 Humidity Crispers |
| Glide N’ Serve® | Yes |
| Refrigerator Light | Premium LED |
SUMMARY
| Door Type | French 3-Door |
| Size (W x H x D) | 35 3/4" x 69 3/4" x 35 3/8" |
| Water Filtration System | LT700P |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 38 in. |
| Weight | 324 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 38" |
| Depth with Handles | 35 3/8" |
| Depth without Handles | 32 7/8" |
| Depth without Door | 29" |
| Depth (Total with Door Open) | 47 5/8" |
| Height to Top of Case | 68 3/8" |
| Height to Top of Door Hinge | 69 3/4" |
| Width (Door Open 90° with Handle) | 44 1/4" |
| Width (Door Open 90° without Handle) | 39 1/4" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 38" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 43 in. |
| Shipping Weight | 364 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 364 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 56.19 ft³ |
| Dimensional Weight | 698.49 lbs. |
| Total of Cubes | 56.19 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 698.49 lbs. |
Where to Buy LG Appliances in Georgia.










