Super-Capacity 3 Door French Door Refrigerator with Smart Cooling Plus technology - LFX31925SW
Super-Capacity 3 Door French Door Refrigerator with Smart Cooling Plus technology
Model: LFX31925SW








Super-Capacity 3 Door French Door Refrigerator with Smart Cooling Plus technology
Model: LFX31925SW
Key Features
Most shelf space.*
It's not just an amazing super capacity refrigerator. It's Best of Year!
Super Capacity
Peace of Mind
Easy in. Easy out.
Products with Greener Features
Fresher is better.
Enjoy Fresh Water, Ice & Air with LG Filters.
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Most shelf space.*
Ice makers are great, but not if it means you can't fit all of your food in the fridge. The Slim SpacePlus Ice System provides more shelf space and allows even more space for door bins.*Standard width french door refrigerator, excludes other LG manufactured products
It's not just an amazing super capacity refrigerator. It's Best of Year!
The experts at Reviewed.com see a lot of refrigerators. But only one earned their highest praise: the LG 31 cu. ft. mega capacity French Door refrigerator. From its massive interior to its ingenious space-saving ice maker, our feature-packed refrigerator is a category standout. Experience the new dimension of food freshness and see what the raves reviews are all about.
Super Capacity
With LG’s super capacity French door refrigerator at 31 cu. ft., you get 20% more usable space* so you can store more food than ever before.*Compared to LG's standard width French door refrigerator
Peace of Mind
When you buy a refrigerator, you don't want to worry that it won't last. Because the Linear Compressor uses fewer moving parts and operates more efficiently, LG confidently backs the Linear Compressor with a 10-year limited warranty.
Easy in. Easy out.
The Smart Pull handle makes opening and closing the freezer quick and easy. All it takes is a simple lift of the handle for effortless access to your freezer.
Products with Greener Features
LG considers the environmental impact on the earth and its people throughout the life cylce of our products.This refrigerator model has been certified by the CSA Group to meet the industry's new Sustainability Standard for Household Refrigeration Appliances. For more information about CSA Group and this certification visit www.csagroup.org.
Fresher is better.
Smart Cooling Plus technology is designed to maintain superior conditions within the refrigerator. The Linear Compressor and Dual Evaporators react quickly to humidity and temperature levels and help keep your food fresher, longer. Strategically-placed vents in every section help surround your food with cool, fresh air.
Enjoy Fresh Water, Ice & Air with LG Filters.
Subscribe today and enjoy savings and maximum freshness. We’ll even ship your next refrigerator filter to you when you need it automatically.*
Super-Capacity (31 cubic feet)
Slim SpacePlus™ Ice System
Smart Cooling Plus System
10 Year Manufacturer's Limited Warranty on Linear Compressor
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FREEZER
| 3-Tier Organization™ | Yes |
| Smart Pull™ Handle | Yes |
| Drawers | 3 |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Divider | Yes |
| Ice Bin | Yes |
| Freezer Light | Premium LED |
| No. of Door Bins/Drawers/Construction | Tilting Shelf/Plastic |
MATERIALS/FINISHES
| Handle | Matching Commercial Handles |
| Available Colors | Smooth White (SW), Smooth Black (SB), Stainless Steel (ST) |
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Coated Metal, Stainless Steel |
| Back | Flush & Metal cover over mechanical parts |
REFRIGERATOR DOOR
| No. of Shelves/Bin | 7 Total (2 Adjustable Gallon Size, 1 Half Bin) |
CAPACITY
| Refrigerator | 20.7 cu. ft. |
| Freezer | 10.0 cu. ft. |
| Total | 30.7 cu. ft. |
FEATURES
| Smart Cooling System | Yes |
| Temperature Sensors | 10 |
| Freezer Door Type | Pull Drawer |
| Fresh Air Filter | Yes, Air Filter LT120F |
| Dual Evaporator | Yes |
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| Energy Rating | ENERGY STAR® - Tier 1 |
| Water Filtration System | Filter LT700P |
| LoDecibel™ Operation | Yes |
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Multi-Air-Flow™ Technology | Yes |
| Linear Compressor | Yes |
| Display Type | SmoothTouch™ Control/White LED |
| Temperature Controls | Electronic LED |
| Door Alarm | Yes |
| Child Lock | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Sustainability Standard Certified (CSA) | Yes |
WARRANTY
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor, 7 Years on the Sealed System 10 Years on Linear Compressor |
REFRIGERATOR
| Glide N’ Serve™ Drawer | Yes |
| Slim SpacePlus™ Ice Maker | Yes |
| Folding Shelf | 1 |
| No. of Shelves | 4 Split |
| Cantilevered Shelves | Yes |
| Shelf Construction | SpillProtector™ Tempered Glass |
| Crisper Bins | 2 Humidity Crispers / 1 Bonus Drawer |
| Refrigerator Light | Ceiling and Side LED |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 39 in. |
| Weight | 340 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 39" |
| Depth with Handles | 36 1/4" |
| Depth without Handles | 33 3/4" |
| Depth without Door | 29 1/2" |
| Depth (Total with Door Open) | 48 1/8" |
| Height to Top of Case | 68 7/8" |
| Height to Top of Door Hinge | 70 1/4" |
| Width (Door Open 90° with Handle) | 45" |
| Width (Door Open 90° without Handle) | 40" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 39" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 44 in. |
| Shipping Weight | 380 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 380 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 57.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 716.87 lbs. |
| Total of Cubes | 57.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 716.87 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Georgia.










