28 cu.ft. Smart wi-fi Enabled Door-in-Door® Refrigerator - LFXS28566D
Depth : Standard Depth
Key Features
Measure Twice, Order Once
J.D Power Award Winners*
Appliances Made to Last
Style That ChangesEverything.
The Look You Love Without the Fuss.
Store More.
Focused Freshness.
Multi-Air Flow System
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Measure Twice, Order Once
Click below for tip to make sure your LG product will fit into your space.
J.D Power Award Winners*
"Highest in Customer Satisfaction with French Door Refrigerators."
Appliances Made to Last
From ovens to dryers, get peace of mind built in. See how Consumer Reports rates LG in reliability.
Style That ChangesEverything.
Deep yet brilliantly appealing, the LG Black Stainless Steel Series brings an undeniable lustre to kitchen spaces. It elevates the traditional stainless steel look that has become the standard in today's homes with a satin-smooth, warm and sophisticated finish— for a timeless expression that pairs beautifully with any style.
The Look You Love Without the Fuss.
Now you can have all of the things you love about stainless, without the need for special cleaners or constant attention. LG’s PrintProof fingerprint and smudge resistant finish easily wipes clean with a soft, dry cloth for a distinctive kitchen that handles real-life in style.
Store More.
Stock-up and store everything you need. With a cavernous 28 cubic feet of space, this LG French Door refrigerator gives you ample space for all of your family’s favorite foods and keeps them conveniently organized and within reach.
Focused Freshness.
LG took its advanced freshness system one step further by adding Door Cooling+ to provide a steady supply of cold air to help keep door contents at peak freshness.
Multi-Air Flow System
Multi-Air Flow System is designed to maintain superior humidity and temperature levels to help keep your food fresher, longer.
Ready to Serve, at Just the Right Temp.
This full-width, temperature-controlled drawer makes party preparations a snap. Store everything from deli platters to fruit trays at just the right temperature.
One Size Fills All.
From pitchers to pint glasses, finally there’s an ice and water dispenser that can handle just about any container you want to fill.
Easy Access to Family Favorites
For those fly-by visits to the refrigerator, the Door-In-Door feature allows you to get in and get out providing easy access to beverages and snacks. Only LG Door-In-Door® models include bonus door bins for added organization and storage.
Extend Food Freshness While Conserving Energy.
Door-in-Door with ColdSaver Panel acts like a barrier keeping cold air in where it matters most - in the inside - giving you peace of mind that food will stay fresh longer. It reduces cold air loss helping keep food fresher longer while conserving on precious energy.
Qualifications
Peace of mind built-in
Now select LG appliances come with Proactive Customer Care, activated when you download the ThinQ app and connect your smart appliance. Get recommended maintenance tips and usage reports to help keep your appliances running at their best. Plus receive alerts for potential problem before they arise.
28 cu. ft. Capacity
PrintProof Finish
Door-In-Door with ColdSaver Panel
Door Cooling+
Slim SpacePlus Ice System
ThinQ Technology with Proactive Customer Care
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FREEZER
| Divider | Yes |
| Drawers | 2-Tier Organization |
| Freezer Light | LED Lighting |
| Door Type | Pull Drawer |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Handle | SmarPull™ Handle |
MATERIALS & FINISHES
| Handle | Matching Commercial Handles |
| Available Colors | PrintProof™ Stainless Steel, Black Stainless Steel, Matte Black Stainless Steel |
| Back | Flush & Metal Cover Over Mechanical Parts |
| Contour Door | Yes |
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Smooth |
| Blowing Agent | Cyclopentane - Low Global Warming Potential, and Zero Ozone Depletion Potential Blowing Agent |
CAPACITY
| Freezer | 9.3 |
| Total | 27.7 |
| Refrigerator | 18.4 |
FEATURES
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| Energy Usage | 724 |
WARRANTY
| Parts & Labor | 1 Year |
| Linear Compressor (Parts Only) | 6-10 Years |
| UPC | 048231794831 |
| Sealed System (Parts & Labor) | 5 Years |
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
REFRIGERATOR
| Refrigerator Light | Ceiling LED |
| No. of Shelves | 4 Split(3 Fixed+1Folding) |
| Crisper Bins | 2 Humidity Crispers |
| Glide N’ Serve™ Drawer | Yes |
| Shelf Construction | SpillProtector™ Tempered Glass |
| Folding Shelf | 1 |
| Cantilevered Shelves | Hybrid Cantilevered |
SUMMARY
| wi-fi Enabled | Yes |
| Refrigerator Type | Door-in-Door® |
| Door Type | French 3-Door |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| Total Capacity | 27.7 |
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Standard Depth | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| ThinQ® Technology with Proactive Customer Care | Yes |
WATER & ICE SYSTEM
| Ice & Water Dispenser | Yes |
| Dispenser Type | Integrated |
| Daily Ice Production (lbs) | 3.5 |
| IcePlus™ Production (lbs) | 3.8 |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 2.5 + 4.0 |
| Dispenser Light | Yes |
| Water Filter | LT1000P |
| Ice System | Slim SpacePlus® |
COOLING
| Multi-Air Flow | Yes |
| Temperature Sensors | 6 |
| Evaporator | Yes |
| Smart Cooling® System | Yes |
| Linear Compressor | Yes |
| Fresh Air Filter | Yes |
| Refrigerant | R600a: Low Global Warming Potential, Zero Ozone Depletion Potential and More Energy Efficient Refrigerant than R134a |
REFRIGERATOR DOOR
| Door Bin Construction | 1 Piece (clear) |
| Door-In-Door® with ColdSaver™ Panel | Yes |
| No. of Bins | 9 Total (Including Door-in-Door®) |
CONVENIENCE
| Door Alarm | Yes |
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| Display Type | Membrane / White LED |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Child Lock | Yes |
THINQ® SMART FEATURES
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| Works with | Google Assistant and Amazon Alexa |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Activation | Yes |
| ThinQ® Technology with Proactive Customer Care | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 39 in. |
| Weight | 316 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 39" |
| Depth with Handles | 36 1/4" |
| Depth (Total with Door Open) | 48 1/4" |
| Height to Top of Case | 68 3/8" |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 44 1/4" |
| Depth without Handles | 33 3/4" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 39" |
| Depth without Door | 29 7/8" |
| Height to Top of Door Hinge | 69 3/4" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 39 1/4" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 44 in. |
| Shipping Weight | 356 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 356 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 57.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 716.87 lbs. |
| Total of Cubes | 57.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 716.87 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Georgia.




















