$2,595.00
Was$3,799.00Save $1,204.00 (32%)
14 Cu. Ft. Kimchi/specialty Food French Door Refrigerator - LK14S8000V
$2,595.00
Was$3,799.00Save $1,204.00 (32%)
Key Features
14.3 cu. ft. Capacity
Convertible temperature zones in drawers
Multi-Air Flow Cooling with 7 Temperature Sensors
Modern Flat Door Design
Cooling Care Temperature Control with Freshness Guards
14 Storage Bins
ENERGY STAR Certified
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
14.3 cu. ft. Capacity
Convertible temperature zones in drawers
Multi-Air Flow Cooling with 7 Temperature Sensors
Modern Flat Door Design
Cooling Care Temperature Control with Freshness Guards
14 Storage Bins
ENERGY STAR Certified
Specifications
Capacity
| Refrigerator (cu.ft.) | 14.3 cu.ft. |
| Total Capacity (cu.ft.) | 14.3 cu.ft. |
Convenience
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| Child Lock | No |
| Door Alarm | Yes |
| Temperature Controls | Electronic / Digital |
Cooling
| Refrigerant | R600a / 82g / 2.89oz |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Evaporator | 1 |
| Multi-Air Flow™ System | Yes |
| Temperature Sensors | 7 |
Energy
| Energy Consumption (kWh/Year) | 210 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
Limited Warranty & UPC
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
| Inverter Compressor (Parts Only) | 6-10 Years |
| Parts & Labor | 1 Year |
| Sealed System (Parts & Labor) | 5 Years |
| Smart Inverter Compressor (Parts Only) | 6-10 Years |
| UPC | 195174091999 |
Materials and Finishes
| Insulation | VIP / F-C |
| All Available Colors | Stainless Steel Look (VCM) |
| Hidden Hinges | Yes |
Refrigerator
| Handle Light | No |
| Handle Type | |
| No. of Door Bins | 3 (left door) / 3 (right door) |
| No. of Shelves | 6 |
| Refrigerator Light | Yes (Left & Right Light) |
Summary
| Display Type | Inner Top Display |
Refrigerator ThinQ® Smart Features
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| ThinQ Care™ | No |
| wi-fi Enabled | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 73.81 in. |
| Length | 33.31 in. |
| Weight | 269 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 31 1/2" x 73 13/16" x 33 5/16" |
| Depth (Draw Open Fully without Handle) | 47.93" |
| Depth (to Hinge Cover) | 19.87" |
| Depth (Total with Door Open) | 42.56" |
| Depth with Handles | 31.31" |
| Depth without Door | 26.5" |
| Depth without Handles | 31.31" |
| Height to Top of Case | 68.62" |
| Height to Top of Door Hinge | 70.38" |
| Width (Door Fully Open without Handle) | 50.18" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 32.87" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.5 in. |
| Shipping Height | 78.81 in. |
| Shipping Length | 38.31 in. |
| Shipping Weight | 309 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 309 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 41.98 ft³ |
| Dimensional Weight | 521.85 lbs. |
| Total of Cubes | 41.98 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 521.85 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Georgia.























