$2,288.00
29 Cu. Ft. French Door Refrigerator - LRFCS29D6S
$2,288.00
Depth : Standard Depth
Current Rebates
Key Features
Automatic Ice Maker
Door Cooling+
Sleek and Stylish Design
Easy in. Easy out.
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Automatic Ice Maker
Our factory installed icemaker automatically makes ice cubes, so that you always have ice on hand for when you are entertaining at home.
Door Cooling+
Located in the top of the fresh food section, the Door Cooling+ vent extends the reach of LG’s Smart Cooling system. Blasts of cool air reach all areas of the refrigerator—including the door—to help maintain consistent temperatures from top to bottom. It helps keep all foods fresh and flavorful and keeps produce fresh up to 2X longer.1
Sleek and Stylish Design
With no visible dispenser or controls, the sleek doors enhance your kitchen's style with minimalist design.
Easy in. Easy out.
The Smart Pull® Handle makes opening and closing the freezer quick and easy. All it takes is a simple lift of the handle for effortless access to your freezer.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Capacity
| Freezer (cu.ft.) | 9.3 cu.ft. |
| Refrigerator (cu.ft.) | 19.4 cu.ft. |
| Total Capacity (cu.ft.) | 28.7 cu.ft. |
Convenience
| ADA Compliant | No |
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
Cooling
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Door Cooling+ | Yes |
| Evaporator | 1 |
| Temperature Sensors | 2 |
Energy
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
Freezer
| Door Type | Pull Drawer |
| Drawer Divider | No |
| Drawers/Shelves | 2-Tier Organization |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Freezer Handle | SmartPull™ Handle |
Limited Warranty & UPC
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
| Linear Compressor (Parts Only) | 6-10 Years |
| Parts & Labor | 1 Year |
| Sealed System (Parts & Labor) | 5 Years |
| UPC | 195174047071 |
Materials and Finishes
| All Available Colors | Stainless Steel |
| Contour Door | Yes |
| Handles | Matching Commercial Handles |
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Smooth |
Refrigerator
| Cantilevered Shelves | Yes |
| Crisper Bins | 2 Crispers |
| Door Bin Construction | 1 Piece (Clear) |
| Glide N’ Serve™ Drawer | Yes |
| Handle Type | Bar |
| No. of Bins | 6 total (2 adjustable gallon sized) |
| No. of Shelves | 4 Split (4 Fixed) |
| Refrigerator Light | Ceiling LED |
| Shelf Construction | Spill Protector™ Tempered Glass |
Summary
| Display Type | Membrane / White LED |
| Series | LG |
| Type | French Door |
Refrigerator ThinQ® Smart Features
| SmartDiagnosis™ | Yes |
Water & Ice System
| Daily Ice Production (lbs) | 2.5 lbs. (F/Cubed) |
| Water Filter | LT1000P |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 73 in. |
| Length | 39 in. |
| Weight | 265 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 39" |
| Depth (Draw Open Fully without Handle) | 55.25" |
| Depth (Total with Door Open) | 48.63" |
| Depth with Handles | 36.25" |
| Depth without Door | 29.88" |
| Depth without Handles | 33.75" |
| Height to Top of Case | 68.5" |
| Height to Top of Door Hinge | 69.75" |
| Standard Depth | Yes |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 44.25" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 39.25" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 78 in. |
| Shipping Length | 44 in. |
| Shipping Weight | 305 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 305 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 58.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 732.23 lbs. |
| Total of Cubes | 58.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 732.23 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Georgia.




















