26 cu. ft. Smart InstaView® Counter-Depth MAX™ French Door Refrigerator - LRFOC2606S



















Product Video

360 View
26 cu. ft. Smart InstaView® Counter-Depth MAX™ French Door Refrigerator
Model: LRFOC2606S
Depth : Counter Depth
Current Rebates
Key Features
Door Cooling+
Twice the ice makers
Designed for more shelf space
Cool Guard Interior
Sharp design, seamless fit
LG's Largest Capacity Counter-Depth Fridge1
Stylish design you can't wait to get your hands on
Knock twice to see more than before
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Door Cooling+
Blasts of cool air reaches all areas of the refrigerator.
Twice the ice makers
Dual ice makers, located in door and freezer, ensure you'll have extra ice on hand when you need it.
Designed for more shelf space
Ice makers are great, but fitting all of your food is important too. The Slim SpacePlus® Ice System allows maximum shelf space and room for door bins.
Cool Guard Interior
Wall panels help maintain your chill with premium style.
Sharp design, seamless fit
Enjoy a built-in look with the counter depth feature on this LG refrigerator. Thanks to its slightly shallower depth, it can stand flush with your counter top for a sleek look.
LG's Largest Capacity Counter-Depth Fridge1
Stock up on everything you need and enjoy 25% more space for your family's favorite food and drinks1. Only the LG Counter-Depth Max delivers the 26 cu. ft. capacity of a standard-depth fridge in a counter-depth design4.
Stylish design you can't wait to get your hands on
LG’s PrintProof™ finish resists fingerprints and smudges for a distinctive kitchen that handles real-life in style. It easily wipes clean, so the only lasting impression is your excellent taste.
Knock twice to see more than before
Knock on the InstaView® window to quickly see what's inside—now with a sleek, edge-to-edge design that lets you see your favorites without ever opening the door.
One size fills all
From pitchers to pint glasses, you can fit just about any container in this tall water and ice dispenser.
Let ThinQ be your guide
Connect your appliance to your smartphone with the ThinQ app. Get notifications about usage, maintenance suggestions, plus early diagnosis for repairs.2SHOW ME MORE
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Capacity
| Freezer (cu.ft.) | 8.6 cu.ft. |
| Refrigerator (cu.ft.) | 16.9 cu.ft. |
| Total Capacity (cu.ft.) | 25.5 cu.ft. |
Cooling
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Evaporator | 1 |
| Fresh Air Filter | Yes |
| Temperature Sensors | 2 |
| Type | No |
Energy
| Energy Consumption (kWh/Year) | 699 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
Freezer
| Door Type | Pull Drawer |
| Drawer Divider | No |
| Drawers/Shelves | 2-Tier Organization |
| DuraBase™ Solid Drawer Base | Yes |
| Freezer Handle | SmartPull™ Handle |
| Freezer Light | LED Lighting |
| Ice Bin / In-Door Ice | Yes |
Limited Warranty & UPC
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
| Linear Compressor (Parts Only) | 6-10 Years |
| Parts & Labor | 1 Year |
| Sealed System (Parts & Labor) | 5 Years |
| UPC | S - 195174037720 D - 195174039533 |
Materials and Finishes
| All Available Colors | Stainless Steel |
| Door Type | Flat |
| Handles | Matching Commercial Handles |
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Smooth |
| Toe Grille | No |
Refrigerator
| Cantilevered Shelves | Yes |
| Crisper Bins | 2 Crispers |
| Door Bin Construction | 1 Piece (Clear) |
| Folding Shelf | no |
| Glide N’ Serve™ Drawer | Yes |
| Handle Type | Bar |
| No. of Door Bins | 8 Total (2 Adjustable Gallon Sized) |
| No. of Shelves | 4 Split (4 Fixed) |
| Shelf Construction | Spill Protector™ Tempered Glass |
Refrigerator ThinQ® Smart Features
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| ThinQ UP™ | Yes |
Water & Ice System
| Daily Ice Production (lbs) | 3.5 lbs / 3.8 (IcePlus) 2.5 lbs (F/Cubed) |
| Dispenser Type | Integrated Tall Ice & Water Dispenser |
| Dual Ice | Yes |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 2.5 lbs + 4.0 lbs |
| Ice System | Slim SpacePlus® |
| Water Filter | LT1000P |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 72 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 291 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 72" x 31" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 72" x 31" |
| Depth (Draw Open Fully without Handle) | 48.88" |
| Depth (to Hinge Cover) | 18.25" |
| Depth (Total with Freezer Drawer) Open | 48.88" |
| Depth with Handles | 31.63" |
| Depth without Door | 24.75" |
| Depth without Handles | 29.12" |
| Height (Floor to Top of Drawer) | 70.25" |
| Height to Top of Case | 68.88" |
| Height to Top of Door Hinge | 70.25" |
| Standard Depth | No |
| Width (Door Fully Open without Handle) | 40" |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 90" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 40" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 77 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 331 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 331 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 46.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 574.06 lbs. |
| Total of Cubes | 46.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 574.06 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Georgia.










