$2,299.00
Bespoke AI 3-Door French Door Zero Clearance Fit | Sphere Ice™ 24 cu.ft. - RF70H25GERAA
Bespoke AI 3-Door French Door Zero Clearance Fit | Sphere Ice™ 24 cu.ft.
Model: RF70H25GERAA


















+8more
Bespoke AI 3-Door French Door Zero Clearance Fit | Sphere Ice™ 24 cu.ft.
Model: RF70H25GERAA
$2,299.00
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Specifications
Specifications
Capacity
| Net Total(cu.ft) | 23.5 cu.ft |
| Net for Freezer(cu.ft) | 7 cu.ft |
| Net for Fridge(cu.ft) | 16.5 cu.ft |
| Total Capacity (cu. ft.) | 23.5 |
| Refrigerator Capacity (cu. ft.) | 16.5 |
| Freezer Capacity (cu. ft.) | 7 |
| Ice making capacity | 1.4 Ib Sphere Ice (Max. 9ea) |
Cooling Feature
| Power Cool Function | Yes |
| Power Freeze Function | Yes |
| Cooling Type | All Around Cooling |
Refrigerator Features
| Duct Type | Metal |
| Number of Shelf (Total) | 4 EA |
| Gallon Door Storage | 1 EA |
| Shelf Material | Tempered Glass |
| Number of Vegetable & Fruit Drawer | 2 EA |
| Number of Door Pocket | 5 EA |
| Power Cool Function | Yes |
| Interior LED Light | Yes |
| Shelf Type | Spill Proof |
| Interior Light | Yes |
| Big Pantry | 1 EA |
| Gallon Door Bins | 1 EA |
| Automatic Ice Maker | Yes |
| Slide-In Shelf | Yes |
| Fingerprint Resistant Finish | Yes |
Freezer Features
| Icemaker | Yes |
| Ice Making Capacity per Day (Sphere Ice) | 1.4 Ib Sphere Ice (Max. 9ea) |
| Ice Storage (Sphere Ice) | 2.7 lb (Max. 18ea) |
| Built-In Automatic Icemaker | Yes |
| Total Ice Storage | 2.7 lb (Max. 18ea) |
| Total Ice Capacity (lbs.) | 1.4 Ib Sphere Ice (Max. 9ea) |
| Total Ice Capacity | 1.4 Ib Sphere Ice (Max. 9ea) |
| Total Ice Capacity | 1.4 Ib (Max. 9ea) |
| Interior Light | Yes |
| Drawer Divider | 1 ea |
| Ice Maker | Yes |
General Feature
| Door Alarm | Yes |
| Refrigerant | R-600a |
| Compressor | AI Inverter Compressor |
| Smart | Yes |
Exterior Feature
| Door Type | French Door |
| Display & Control (Fridge Only) | Yes |
| Dispenser with Water Filter | Yes |
| Display & Control (Fridge and Freezer) | Yes |
| Display Type | LCD |
| Door Handle | Yes |
| Color | Stainless Steel |
| Dispenser Type | External Water and Ice |
| Color (Fridge-Right Door) | Stainless Steel |
| Color (Fridge-Left Door) | Stainless Steel |
| Color (Freezer) | Stainless Steel |
Performance
| Energy Consumption | 709 kWh/year |
Installation
| Counter Depth | Yes |
Category
| Refrigerator Type | French Door |
| Depth | Counter Depth |
Smart
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Mobile Bixby | Yes |
| Shipping Dimensions | 37 6/8 x 75 5/8 x 29 5/8 inch |
Basic Information
| Product Origin | Mexico |
Key Features
| Ice Maker | Yes |
| Dual Ice Maker | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| All-Around Cooling | Yes |
| Ice/Water Dispenser | Yes |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| In-Door Ice Maker | Yes |
| Freezer Ice Maker | Yes |
| SmartThings | Yes |
| AI Inverter Compressor | Yes |
| Crushed Ice | Yes |
| Curved Ice | Yes |
| Bespoke AI | Yes |
| Dual Auto Ice Maker | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Zero Clearance Fit | Yes |
| Tall Water Dispenser | Yes |
Standard Features
| High-Efficiency LED Lighting | Yes |
| Power Freeze and Power Cool Options | Yes |
| Shelves | Yes |
| Gallon Bins | Yes |
| EZ-Open Handle™ | Yes |
| 2-Minute Door Alarm | Yes |
| Concealed Hinges | Yes |
| Handles | Yes |
| Modern Look Design | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Tempered Glass Spill Proof Shelves | Yes |
| Flat Doors w/ Smooth Finish | Yes |
| External Filtered Water and Ice Dispenser | Yes |
| Big Pantry | Yes |
Refrigerator Design
| Number of Doors | 3 |
| Depth | Full Depth |
| Color | Stainless Steel |
| Free Standing | Yes |
| Front Color | Stainless Steel |
| Rear Color | Gray |
Power
| Volt/Amps | 115 V / 3.5 A |
Dimensions
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 37 6/8 x 75 5/8 x 29 5/8 inch |
| Depth (decimal) | 29.5 |
| Height (decimal) | 70.2 inch |
| Product Dimensions without Hinges and Door | 35.87 x 68.86 inch x 25.02 inch |
| Width (decimal) | 35.91 inch |
| Net Depth with Door Handle | 29.5 inch |
| Product Dimensions without Door without Handles | 35.87 x 70.25 x 25.02 inch |
| Product Dimensions with Door without Handles | 35.87 x 70.25 x 27.48 inch |
| Product Dimensions with Hinges, Handles and Door | 35.87 x 70.25 x 29.5 |
| Net Height with Hinge | 70.25 |
| Net Height without Hinge | 68.86 |
| Net Depth w/o Door Handle | 27.48 |
| Depth without Door (in) | 25.02 |
| Product Dimensions with hinge | 35.87 x 70.25 x 29.5 |
| Height (extra) | + 2 inches for ventilation |
| Width (extra) | + 3 inches for open door |
| Shipping Dimensions | 37 6/8 x 75 5/8 x 29 5/8 inch |
Weight
| Product Weight (lbs.) | 293 |
| Shipping Weight | 301 |
| Package Weight | 301 |
General Information
| Refrigerant | R-600a |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Samsung Appliances in Georgia.










