36-inch Wide French Door Bottom Freezer Refrigerator with StoreRight System - 27 cu. ft. - WRF757SDEM
36-inch Wide French Door Bottom Freezer Refrigerator with StoreRight System - 27 cu. ft.
Model: WRF757SDEM










36-inch Wide French Door Bottom Freezer Refrigerator with StoreRight System - 27 cu. ft.
Model: WRF757SDEM
Key Features
In-Door-Ice System
StoreRight System With Dual Cooling
Triple Crisper
Exterior Ice and Water with EveryDrop Water Filter
Pizza Pocket
ENERGY STAR Qualified
Adjustable Gallon Door Bins
Spillproof Shelves
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
In-Door-Ice System
StoreRight System With Dual Cooling
Triple Crisper
Exterior Ice and Water with EveryDrop Water Filter
Pizza Pocket
ENERGY STAR Qualified
Adjustable Gallon Door Bins
Spillproof Shelves
Two-Tier Freezer Storage
Panoramic LED Lighting
#1 Selling Appliance Brand in the U.S.A.
Specifications
Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Dimensions
| Freezer Volume | 7.77 cu. ft. |
| Refrigerator Volume | 19.03 cu. ft. |
| Capacity | 26-4/5 |
| Cabinet Width | 35-5/8 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 33-3/16 in |
| Depth Closed Including Handles | 35-5/8 in |
| Depth Excluding Doors | 28-7/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48.0 in |
| Depth | 35-5/8 in |
| Height To Top Of Cabinet | 68-5/8 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 69-7/8 in |
| Height | 69-7/8 in |
| Width | 35-3/4 in |
Configuration and Overview
| Advance Foam Insulation | 99.9% lower Global Warming Potential and Better Energy Performance |
| Counter Depth | No |
| Number of Doors | 3 |
Appearance
| Hidden Hinge | Yes |
| Handle Material | Metal |
| LCD Touch Screen | No |
| Door Style | Contour |
| Cabinet Finish | Textured |
Controls
| Control Lockout | Yes |
| Door Ajar/Open Alarm | Yes |
| Location of Controls | Exterior Dispenser |
| Air Filter Indicator/Reset | Yes |
| Automatic Defrost | Yes |
Filter Details
| Water Filter Indicator/Reset | Yes |
| Water Filter Location | Interior |
| Produce Preserver | No |
Refrigerator Details
| Number of Interior Shelves | 5 |
| Pantry Drawer | Yes |
| Supplementary Containers | No |
| Lighting | LED |
Freezer Details
| Freezer Number of Shelves | 0 |
Dispenser Details
| Dispenser Type | Exterior Ice and Water |
| Dispenser Options | Filtered Water |
| Types of Ice | Crushed/Cubed |
Icemaker Details
| Icemaker Location | Refrigerator Door |
Certifications
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Certified |
Refinements
| Features | 3-Door |
Freezer Compartment
| Freezer Type | 2 Tier |
| Door Bins | Pizza Pocket |
| Light | LED |
Filters
| Water Filter Part Number | EDR2RXD1 |
Configuration
| Installation Configuration | Freestanding |
Icemaker
| Icemaker | Factory Installed |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40 Inch |
| Shipping Height | 74 Inch |
| Shipping Length | 40 Inch |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 48.91 ft³ |
| Dimensional Weight | 608.09 Ibs |
| Total of Cubes | 48.91 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 608.09 Ibs |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Georgia.










