24.9 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser - DSS25PFMCC
Key Features
4 modular fresh food door shelves (2 adjustable with gallon storage)
24.9 cu. ft. capacity (Fresh Food 15.33 cu. ft. / Freezer 9.53 cu. ft.)
Upfront electronic temperature controls
3 adjustable spill-proof glass fresh food cabinet shelves
SmartWater™ filtration provides cleaner, better tasting water, cubed and crushed ice through the LightTouch! tall dispenser
Adjustable humidity fruit / vegetable crisper
Adjustable temperature deli pan
Color-matched premium deluxe door handles
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
4 modular fresh food door shelves (2 adjustable with gallon storage)
24.9 cu. ft. capacity (Fresh Food 15.33 cu. ft. / Freezer 9.53 cu. ft.)
Upfront electronic temperature controls
3 adjustable spill-proof glass fresh food cabinet shelves
SmartWater™ filtration provides cleaner, better tasting water, cubed and crushed ice through the LightTouch! tall dispenser
Adjustable humidity fruit / vegetable crisper
Adjustable temperature deli pan
Color-matched premium deluxe door handles
Deluxe quiet design
NeverClean™ condenser
Electronic icemaker
Utility bin
Frost guard technology reduces freezer burn
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 33 in |
| Approximate Shipping Weight | 338 lb |
| Depth Without Handle | 30.75 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 318 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 35.75 in |
| Depth with Door Open 90° | 48.8125 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Height | 69 3/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.75 in. |
| Length | 33 in. |
| Weight | 318 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.75 in. |
| Shipping Length | 38 in. |
| Shipping Weight | 358 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 358 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 47.62 ft³ |
| Dimensional Weight | 592 lbs. |
| Total of Cubes | 47.62 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 592 lbs. |
FEATURES
| Utility Bin | Yes |
| Deli Drawer | Adjustable Temperature |
| Control Type | Upfront Electronic Temperature Controls |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Cabinet Shelves | 4 (3 Adjustable) |
| Freezer Storage Bin | White |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Filter Location | Upper right corner |
| Adjustable Freezer Shelves (Wire) | 1/2 Fixed |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Water |
| Freezer Door Shelves | 5 Fixed |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Water Filtration | GE Water Filtration |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Door Shelves | 4 (2 Adj. w/Gal. Storage) |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Features | Butter Dish |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched Premium Deluxe |
| Dispenser Color | Color-Matched |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.33 cu ft |
| Freezer Capacity | 9.53 cu ft |
| Shelf Area | 22.40 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 24.90 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.












