23.1 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator - GSE23GSESS
Key Features
32-3/4" wide
Integrated shelf support system
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Fresh food multi-level drawers
Arctica icemaker
Adjustable large door bins
Advanced water filtration
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
32-3/4" wide
Integrated shelf support system
Provides strong, flexible support
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Raised edges help contain spills and make clean up quick and easy
Fresh food multi-level drawers
Provide the ideal environment for storing your fruits and vegetables
Arctica icemaker
A special access door puts ice within reach
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Advanced water filtration
Reduces trace pharmaceuticals from water and ice* (* Removes 98% of ibuprofen, atenolol, fluoxetine, progesterone and trimethoprim. These pharmaceuticals are not necessarily in all users’ water)
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Temperature Management Features | 4 Electronic Sensors |
| Beverage Feature | In-the-Door Can Rack |
| Dispenser Features | Water Filter Indicator Light |
| Control Type | Upfront Electronic Touch Temperature Controls |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Cabinet Shelves | 4 Wire (2 Adjustable) |
| Filter Location | Upper right corner |
| Performance Features | Vacation Mode |
| Top Drawer | Snack Drawer |
| Freezer Storage Baskets | 1 Total |
| Freezer Door Bins | 3 Total |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Leveling System | 2 Point |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total - Glass |
| Middle Drawer | Adjustable Humidity |
| Fresh Food Door Bins | 4 Total |
| Freezer Features | Interior Light |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Bottom Drawer | Adjustable Humidity |
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Dual Level |
| Freezer Cabinet Shelf Features | Sweet Spot Shelf - 1/2 Fixed |
| Dispenser | Integrated with Cubes, Crushed Ice & Chilled Water |
| Door Liner | ABS |
| Water Filtration | MWF |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Control Type | Actual Temperature Display |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | LED Dispenser Light |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Freezer Door Bins | 2 Adjustable |
| Freezer Features | Ice Storage Bin |
| Freezer Storage Baskets | 1 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2-Stack drawer system |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Door Bins | 3 Adjustable |
| Fresh Food Door Bins | 2 with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 1 Fixed |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Water Filtration | GE Water Filtration 6 Month |
APPEARANCE
| Dispenser Color | Graphite Gray |
| Exterior Design | Contoured Doors |
| Door Stops | Yes |
| Textured Steel Case | Case Only - Dark Gray |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle | Stainless Steel |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.86 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 23.12 cu ft |
| Freezer Capacity | 7.26 cu ft |
| Shelf Area | 20.20 sq ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 314 lb |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 33.25 in |
| Approximate Shipping Weight | 344 lb |
| Depth with Door Open 90° | 50 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 38.25 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Depth Without Handle | 32.25 in |
| Height to Top of Case | 69 in |
| Overall Depth | 34 3/4 in |
| Overall Height | 69 1/2 in |
| Overall Width | 32 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Side Air Clearances | 0.125 in |
Dimensions & Weight
| Width | 32.75 in. |
| Height | 69.5 in. |
| Length | 34.75 in. |
| Weight | 314 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.75 in. |
| Shipping Height | 74.5 in. |
| Shipping Length | 39.75 in. |
| Shipping Weight | 354 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 354 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 45.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 569.03 lbs. |
| Total of Cubes | 45.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 569.03 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.





















