23.1 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser - GSHF3KGZWW
Key Features
High-gloss finish
Temperature management
Multi-level drawers
Adjustable Clear Look door bins
In-the-door can rack
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Advanced water filtration
Arctica icemaker
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
High-gloss finish
Step up to a smooth look that stands out in any kitchen
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Multi-level drawers
Keep fruits and vegetables fresh
Adjustable Clear Look door bins
Offers ideal space for large containers in the door and frees up valuable shelf space
In-the-door can rack
Keeps cans organized for easy access
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Raised edges help contain spills and make clean up quick and easy
Advanced water filtration
Reduces trace pharmaceuticals from water and ice* (* Removes 98% of ibuprofen, atenolol, fluoxetine, progesterone and trimethoprim. These pharmaceuticals are not necessarily in all usersā water)
Arctica icemaker
A special access door puts ice within reach
Frost guard technology
Controlled defrosting helps food retain flavor
Auto Energy Saver
Cycles adjust to frequent door openings to save energy
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 35 in |
| Approximate Shipping Weight | 344 lb |
| Depth Without Handle | 32.5 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 314 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 33.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 50.125 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 43.625 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Height | 69 1/2 in |
| Overall Width | 32 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 32.75 in. |
| Height | 69.5 in. |
| Length | 35 in. |
| Weight | 314 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.75 in. |
| Shipping Height | 74.5 in. |
| Shipping Length | 40 in. |
| Shipping Weight | 354 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 354 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 46.1 ft³ |
| Dimensional Weight | 573.13 lbs. |
| Total of Cubes | 46.1 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 573.13 lbs. |
FEATURES
| Temperature Management Features | 4 Electronic Sensors |
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Dual Level |
| Beverage Feature | In-the-Door Can Rack |
| Freezer Storage Baskets | 1 Slide-Out |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelf Features | Sweet Spot Shelf |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Cabinet Shelves | 4 Wire (2 Adjustable) |
| Filter Location | Upper right corner |
| Top Drawer | Snack Drawer |
| Bottom Drawer | Adjustable Humidity |
| Dispenser | Integrated with Cubes, Crushed Ice & Chilled Water |
| Freezer Door Bins | 3 Total |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Water Filtration | MWF |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Leveling System | Front Corners |
| Fresh Food Door Bins | 4 Total Clear Look |
| Middle Drawer | Adjustable Humidity |
| Freezer Features | Interior Light |
| Control Type | Electronic |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Slide-Out |
| Dispenser Features | Water Filter Indicator Light |
| Control Type | External Temperature Controls |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Control Type | Actual Temperature Display |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Freezer Door Bins | 2 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2-Stack drawer system |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Fixed (Crisper Cover) |
| Fresh Food Door Bins | 3 Adjustable with Gallon Storage |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Handle | Color-Matched |
| Dispenser Color | Color-Matched |
| Exterior Design | Contoured Doors |
| Color Appearance | White |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.86 cu ft |
| Freezer Capacity | 7.26 cu ft |
| Shelf Area | 20.20 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 23.10 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.

















