25.4 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser - GSHF5KGXWW
Key Features
High-gloss finish
External controls with actual-temperature display
Multi-level drawers
Adjustable Clear Look door bins
In-the-door can rack
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
GE water filtration - one year filter
Frost guard technology
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
High-gloss finish
Step up to a smooth look that stands out in any kitchen
External controls with actual-temperature display
See the exact temperature and dispense 64 ounces of filtered water per minute
Multi-level drawers
Keep fruits and vegetables fresh
Adjustable Clear Look door bins
Offers ideal space for large containers in the door and frees up valuable shelf space
In-the-door can rack
Keeps cans organized for easy access
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Raised edges help contain spills and make clean up quick and easy
GE water filtration - one year filter
Removing impurities means fresh-tasting water for your family
Frost guard technology
Controlled defrosting helps food retain flavor
Auto Energy Saver
Cycles adjust to frequent door openings to save energy
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 35 in |
| Approximate Shipping Weight | 340 lb |
| Depth Without Handle | 32.5 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 320 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36.375 in |
| Depth with Door Open 90° | 50.125 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 43.625 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Height | 69 1/2 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
FEATURES
| Temperature Management Features | 4 Electronic Sensors |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Beverage Feature | In-the-Door Can Rack |
| Freezer Storage Baskets | 1 Slide-Out |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelf Features | Sweet Spot Shelf - 1/2 Fixed |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Water Filter Indicator Light | Yes |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Cabinet Shelves | 4 Wire (2 Adjustable) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Total - Glass |
| Filter Location | Upper right corner |
| Bottom Drawer | Adjustable Humidity |
| Top Drawer | Snack Drawer |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Spill Proof |
| Freezer Door Bins | 4 Total |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Water Filtration | MWF |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Leveling System | Front Corners |
| Fresh Food Door Bins | 4 Total Clear Look |
| Middle Drawer | Adjustable Humidity |
| Freezer Features | Interior Light |
| Control Type | Electronic |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Dispenser Features | UltraFlow64 |
| Control Type | External Temperature Controls |
| Control Type | Actual Temperature Display |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Freezer Door Bins | 2 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2-Stack drawer system |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Door Bins | 3 Adjustable with Gallon Storage |
| Water Filtration | GE Water Filtration 1 Year |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Handle | Color-Matched |
| Dispenser Color | Color-Matched |
| Exterior Design | Contoured Doors |
| Color Appearance | High-Gloss White |
| Door Stops | Yes |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.5 in. |
| Length | 35 in. |
| Weight | 320 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.5 in. |
| Shipping Length | 40 in. |
| Shipping Weight | 360 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 360 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 50.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 625.63 lbs. |
| Total of Cubes | 50.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 625.63 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 9.50 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 15.90 cu ft |
| Shelf Area | 22.90 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.40 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.

















