25.9 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator - GSHF6HGDCC
Key Features
Integrated shelf support system
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Adjustable-humidity drawers
Adjustable large door bins
Arctica icemaker
Advanced water filtration
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Integrated shelf support system
Provides strong, flexible support
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Raised edges help contain spills, holding up to 12 ounces of liquid, to make cleanup quick and easy
Adjustable-humidity drawers
Controls helps food stay fresh
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Arctica icemaker
A special access door puts ice within reach
Advanced water filtration
Reduces trace pharmaceuticals from water and ice* (* Removes 98% of ibuprofen, atenolol, fluoxetine, progesterone and trimethoprim. These pharmaceuticals are not necessarily in all users’ water)
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Side Air Clearances | 0.125 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.5 in. |
| Length | 34.75 in. |
| Weight | 320 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.5 in. |
| Shipping Length | 39.75 in. |
| Shipping Weight | 360 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 360 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 49.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 621.16 lbs. |
| Total of Cubes | 49.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 621.16 lbs. |
FEATURES
| Temperature Management Features | 4 Electronic Sensors |
| Icemaker | Arctica Icemaker |
| Freezer Cabinet Shelves | 3 Total |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Filter Location | Upper right corner |
| Top Drawer | Snack Drawer |
| Freezer Storage Baskets | 1 Total |
| Freezer Door Bins | 4 Total |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Leveling System | 2 Point |
| Middle Drawer | Adjustable Humidity |
| Fresh Food Door Bins | 4 (2 Adjustable with Gallon Storage) |
| Freezer Features | Interior Light |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Bottom Drawer | Sealed |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Freezer Cabinet Shelf Features | Sweet Spot Shelf - 1/2 Fixed |
| Door Liner | ABS |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Water Filtration | MWF |
| Control Type | Electronic |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Spill Proof |
| Dispenser Features | Water Filter Indicator Light |
| Control Type | External Temperature Controls |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Control Type | Actual Temperature Display |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Freezer Cabinet Shelves | 2 Adjustable |
| Freezer Door Bins | 2 Adjustable |
| Freezer Storage Baskets | 1 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2-Stack drawer system |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Slide-Out |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Water Filtration | GE Water Filtration 6 Month |
APPEARANCE
| Dispenser Color | Color-Matched |
| Exterior Design | Contoured Doors |
| Door Stops | Yes |
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Color Appearance | Bisque |
| Handle | Color-Matched |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 320 lb |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36.25 in |
| Approximate Shipping Weight | 340 lb |
| Depth with Door Open 90° | 50 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 43.75 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Depth Without Handle | 32.25 in |
| Height to Top of Case | 69 in |
| Overall Depth | 34 3/4 in |
| Overall Height | 69 1/2 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 9.80 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 16.10 cu ft |
| Shelf Area | 22.90 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.90 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.

















