29.1 Cu. Ft. Side-by-Side Refrigerator with Integrated Dispenser - GSHF9NGYWW
Key Features
High-gloss finish
Temperature management
Quick Ice setting
Turbo Cool setting
Integrated shelf support system
In-the-door beverage rack
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
GE water filtration - six month filter
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
High-gloss finish
Step up to a smooth look that stands out in any kitchen
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Quick Ice setting
This refrigerator's icemaker features a cutting-edge Quick Ice setting which creates ice up to 50% faster than normal settings
Turbo Cool setting
Drops interior temperature to maintain freshness after frequent openings
Integrated shelf support system
Provides strong, flexible support
In-the-door beverage rack
Beverages are chilled and ready without taking up valuable space
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Raised edges help contain spills and make clean up quick and easy
GE water filtration - six month filter
Removes impurities for fresh-tasting water
Frost guard technology
Controlled defrosting helps food retain flavor
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 36.13 in. |
| Weight | 350 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 41.13 in. |
| Shipping Weight | 390 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 390 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 51.76 ft³ |
| Dimensional Weight | 643.41 lbs. |
| Total of Cubes | 51.76 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 643.41 lbs. |
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Beverage Feature | In-the-Door Beverage Rack |
| Freezer Storage Baskets | 1 Total |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Icemaker | Integrated Ice⢠System |
| Freezer Cabinet Shelves | 4 Total |
| Filter Location | Upper right corner |
| Top Drawer | Snack Drawer |
| Bottom Drawer | Sealed |
| Dispenser | Integrated with Cubes, Crushed Ice & Chilled Water |
| Freezer Door Bins | 3 Total |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3-Stack drawer system |
| Water Filtration | MWF |
| Fresh Food Door Features | Snugger Clips - 2 |
| Leveling System | Front Corners |
| Middle Drawer | Adjustable Humidity |
| Freezer Features | Interior Light |
| Control Type | Electronic |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Slide-Out |
| Fresh Food Door Bins | 3 Adjustable with Gallon Storage |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Dispenser Features | Water Filter Indicator Light |
| Control Type | External Temperature Controls |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Fresh Food Door Bins | 4 Total |
| Control Type | Actual Temperature Display |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | LED Dispenser Light |
| Dispenser Features | Quick Ice |
| Dispenser Features | UltraFlow64 |
| Freezer Cabinet Shelves | 2 Adjustable Wire |
| Freezer Door Bins | 2 Adjustable |
| Freezer Storage Baskets | 1 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Door Bins | 1 Fixed |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Performance Features | Auto Energy Saver |
| Temperature Management Features | 5 Electronic Sensors |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Handle | Color-Matched |
| Dispenser Color | Color-Matched |
| Exterior Design | Contoured Doors |
| Color Appearance | High-Gloss White |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 17.97 cu ft |
| Freezer Capacity | 11.12 cu ft |
| Shelf Area | 25.00 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 29.10 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 370 lb |
| Depth Without Handle | 33.625 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 350 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 40.75 in |
| Depth with Door Open 90° | 50.0625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 45.5 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Depth | 36 1/8 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Premium Quiet Design |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.



























