25.9 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser - GSHL6PHXLS
Key Features
CleanSteel⢠crown doors with hidden hinges
Temperature management
Refreshment center
External controls with actual-temperature display
Quick Ice setting
Freshness Center⢠(3-Stack Drawer System)
In-the-door beverage rack
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
CleanSteel⢠crown doors with hidden hinges
Add the elegance of stainless steel without fingerprints, smudges and smears
Temperature management
Enjoy even cooling throughout the fresh food section
Refreshment center
Satisfy your cravings with quick, easy access to common items
External controls with actual-temperature display
See the exact temperature and dispense 100 ounces of filtered water per minute
Quick Ice setting
This refrigerator's icemaker features a cutting-edge Quick Ice setting which creates ice up to 50% faster than normal settings
Freshness Center⢠(3-Stack Drawer System)
Maintain fresh tastes with three specialized drawers that control humidity and temperature
In-the-door beverage rack
Beverages are chilled and ready without taking up valuable space
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Raised edges help contain spills and make clean up quick and easy
Quick Space shelf
Quickly slides out of the way to make room for tall items
GE water filtration - six month filter
Removes impurities for fresh-tasting water
Frost guard technology
Controlled defrosting helps food retain flavor
Auto Energy Saver
Cycles adjust to frequent door openings to save energy
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 35 in |
| Approximate Shipping Weight | 380 lb |
| Depth Without Handle | 32.5 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 360 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36.75 in |
| Depth with Door Open 90° | 50.125 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 43.625 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Height | 69 1/2 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.5 in. |
| Length | 35 in. |
| Weight | 360 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.5 in. |
| Shipping Length | 40 in. |
| Shipping Weight | 400 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 400 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 50.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 625.63 lbs. |
| Total of Cubes | 50.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 625.63 lbs. |
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Dual Level |
| Beverage Feature | Refreshment Center |
| Freezer Storage Baskets | 1 Total |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Icemaker | Integrated Ice⢠System |
| Filter Location | Upper right corner |
| Top Drawer | Snack Drawer |
| Bottom Drawer | Sealed |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Freezer Door Bins | 4 Total |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Multi-Level Drawers |
| Water Filtration | MSWF |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Leveling System | Front Corners |
| Fresh Food Door Bins | 3 Total Clear Look |
| Middle Drawer | Adjustable Humidity |
| Freezer Features | Interior Light |
| Control Type | Electronic |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Freezer Cabinet Shelves | 4 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Slide-Out |
| Dispenser Features | Water Filter Indicator Light |
| Control Type | External Temperature Controls |
| Freezer Cabinet Shelves | Wire |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Beverage Feature | In-the-Door Beverage Rack |
| Control Type | Actual Temperature Display |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | Quick Ice |
| Dispenser Features | UltraFlow100 |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Freezer Cabinet Shelves | 2 Adjustable |
| Freezer Door Bins | 2 Adjustable |
| Freezer Storage Baskets | 1 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3-Stack drawer system |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Door Bins | 2 Adjustable with Gallon Storage |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Temperature Management Features | 4 Electronic Sensors |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Gray |
| Handle | Stainless Steel |
| Dispenser Color | Stainless Appearance |
| Exterior Design | Contoured Crown Doors |
| Color Appearance | Stainless (With Gray Case) |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 16.23 cu ft |
| Freezer Capacity | 9.69 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.90 cu ft |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.

















