19.9 Cu. Ft. Capacity Side-By-Side Refrigerator with Dispenser - GSS20IEPBB
Key Features
Upfront electronic dial temperature controls
Adjustable glass shelves
Tall LightTouch! dispenser
Sealed vegetable / fruit crisper
Sealed deli pan
Frost guard technology
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Upfront electronic dial temperature controls
A simple turn of the knob regulates interior temperatures
Adjustable glass shelves
Lets consumers maximize usable storage space
Tall LightTouch! dispenser
Deliver chilled water, cubed ice or crushed ice at the slightest touch
Sealed vegetable / fruit crisper
Provides easy storage for your fruits and vegetables
Sealed deli pan
Provides convenient storage for cheeses and luncheon meats
Frost guard technology
Protects frozen items from freezer burn by monitoring freezer door openings and defrosting only when needed
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 31.5 in. |
| Height | 67.5 in. |
| Length | 33.56 in. |
| Weight | 285 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.5 in. |
| Shipping Height | 72.5 in. |
| Shipping Length | 38.56 in. |
| Shipping Weight | 325 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 325 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 41.3 ft³ |
| Dimensional Weight | 513.4 lbs. |
| Total of Cubes | 41.3 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 513.4 lbs. |
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Deli Drawer | Sealed |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Control Type | Upfront Electronic Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelf Features | Sweet Spot Shelf - 1/2 Fixed |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Sealed |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Cabinet Shelves | 3/4 Fixed |
| Freezer Storage Bin | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Water |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 3 (2 Adj.) |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 5 Fixed |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Leveling System | Yes |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Door Shelves | 4 (2 w/Gal. Storage) |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched Deluxe |
| Color Appearance | Black on Black |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 12.87 cu ft |
| Freezer Capacity | 7.14 cu ft |
| Shelf Area | 17.30 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 19.90 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 306 lb |
| Depth Without Handle | 31.25 in |
| Height to Top of Case | 66.5 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 285 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 31.625 in |
| Depth with Door Open 90° | 47.375 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 33.9375 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Depth | 33 9/16 in |
| Overall Height | 67 1/2 in |
| Overall Width | 31 1/2 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | Steel |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.














