21.8 Cu. Ft. Capacity Side-By-Side Refrigerator - GSS22IBPCC
Key Features
Upfront electronic dial temperature controls
Adjustable glass shelves
Sealed vegetable / fruit crisper
Sealed deli pan
Frost guard technology
Adjustable large door bins
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Upfront electronic dial temperature controls
A simple turn of the knob regulates interior temperatures
Adjustable glass shelves
Lets consumers maximize usable storage space
Sealed vegetable / fruit crisper
Provides easy storage for your fruits and vegetables
Sealed deli pan
Provides convenient storage for cheeses and luncheon meats
Frost guard technology
Protects frozen items from freezer burn by monitoring freezer door openings and defrosting only when needed
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 33.5 in. |
| Height | 67.5 in. |
| Length | 33.56 in. |
| Weight | 301 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 38.5 in. |
| Shipping Height | 72.5 in. |
| Shipping Length | 38.56 in. |
| Shipping Weight | 341 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 341 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 43.92 ft³ |
| Dimensional Weight | 545.99 lbs. |
| Total of Cubes | 43.92 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 545.99 lbs. |
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Control Type | Upfront Electronic Temperature Controls |
| Meat Pan | Sealed |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Sealed |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Cabinet Shelves | 3/4 Fixed |
| Freezer Storage Bin | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 5 (4 Adj.) |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 6 Fixed |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Leveling System | Yes |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Door Shelves | 4 (2 Adj. w/Gal. Storage) |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched Deluxe |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.87 cu ft |
| Freezer Capacity | 7.04 cu ft |
| Shelf Area | 21.10 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.80 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 323 lb |
| Depth Without Handle | 31.25 in |
| Height to Top of Case | 66.5 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 301 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 33.625 in |
| Depth with Door Open 90° | 49.375 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 35.9375 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Depth | 33 9/16 in |
| Overall Height | 67 1/2 in |
| Overall Width | 33 1/2 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | Steel |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM5SS |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.













