23.1 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser - GSS23QGSWW
23.1 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: GSS23QGSWW




23.1 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: GSS23QGSWW
Key Features
Upfront, electronic touch temperature controls
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
LightTouch! dispenser
SmartWater⢠plus filtration system with indicator light provides clean, better tasting water and ice
Integrated shelf support system
Frost guard technology
Adjustable large door bins
Adjustable temperature deli drawer
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Upfront, electronic touch temperature controls
Extremely precise and easy to use
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Shelves slide out, spills stay put
LightTouch! dispenser
Delivers chilled water, cubed ice or crushed ice at the slightest touch
SmartWater⢠plus filtration system with indicator light provides clean, better tasting water and ice
Integrated shelf support system
Provides strong, yet flexible support
Frost guard technology
Protects frozen items from freezer burn by monitoring freezer door openings and defrosting only when needed
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Adjustable temperature deli drawer
Keep meats and cheeses fresher, longer
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Provide easy storage and help foods stay fresh
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 32.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 33.56 in. |
| Weight | 314 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 38.56 in. |
| Shipping Weight | 354 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 354 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 44.05 ft³ |
| Dimensional Weight | 547.61 lbs. |
| Total of Cubes | 44.05 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 547.61 lbs. |
FEATURES
| Freezer Baskets | 1 Wire Slide-Out |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Beverage Feature | In-the-Door Can Rack |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Meat Pan | Adjustable Temperature |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelf Features | Sweet Spot Shelf - 1/2 Fixed |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Water Filter Indicator Light | Yes |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Snack Drawer | Sealed |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Water |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 4 (3 Adj.) |
| Freezer Door Shelves | 5 Fixed |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Water Filtration | GE Water Filtration Plus |
| Leveling System | Yes |
| Freezer Features | Interior Light |
| Slide-Out Freezer Baskets | 1 |
| Fresh Food Door Shelves | 4 (2 Adj. w/Gal. Storage) |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Freezer Features | Ice Storage Bin |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Adjustable |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
APPEARANCE
| Handle | Color-Matched |
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.91 cu ft |
| Freezer Capacity | 7.17 cu ft |
| Shelf Area | 20.50 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 23.10 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 344 lb |
| Depth Without Handle | 31.25 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 314 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 33 in |
| Depth with Door Open 90° | 50.0625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 37.75 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Back Air Clearances | 1/8 in |
| Overall Depth | 33 9/16 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 32 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | Steel |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











