23.1 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser - GSS23QSTSS
Key Features
Stainless steel exterior
External controls with actual temperature display, child lock and door alarm
Integrated shelf support system
Clear Look adjustable gallon door bins
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Adjustable temperature deli drawer
Never clean condenser
Frost guard technology
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Stainless steel exterior
Convey a look of utmost polish and sophistication
External controls with actual temperature display, child lock and door alarm
Eliminates the guesswork in setting refrigerator temperatures; conveniently displayed on the dispenser
Integrated shelf support system
Provides strong, yet flexible support
Clear Look adjustable gallon door bins
Store gallon containers with ease
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Provide easy storage and help foods stay fresh
Adjustable temperature deli drawer
Keep meats and cheeses fresher, longer
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Frost guard technology
Protects frozen items from freezer burn by monitoring freezer door openings and defrosting only when needed
GE water plus filtration system
Delivers clean, great-tasting water and ice through the LightTouch! Dispenser with indicator light
Auto Energy Saver
Senses freezer and fresh door openings and adjusts refrigeration operation cycles accordingly
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Shelves slide out, spills stay put
Snack pan
Helps keep everyday foods like muffins and carrot sticks fresh
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Beverage Feature | In-the-Door Can Rack |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Control Type | External Temperature Controls |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Filter Location | Upper right corner |
| Top Drawer | Adjustable Humidity |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 4 (3 Adj.) |
| Freezer Storage Baskets | 1 Slide-Out |
| Snack Drawer | Yes |
| Freezer Door Shelves | 5 Fixed |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Fresh Food Door Bins | 4 (2 Adjustable with Gallon Storage) |
| Freezer Features | Interior Light |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Bottom Drawer | Adjustable Humidity |
| Slide-Out Freezer Baskets | 1 |
| Water Filter Indicator Light | Yes |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Freezer Cabinet Shelf Features | Sweet Spot Shelf - 1/2 Fixed |
| Door Liner | ABS |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2-Stack drawer system |
| Water Filtration | GE Water Filtration Plus |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | Actual Temperature Display |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Freezer Features | Ice Storage Bin |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Features | Integrated Shelf Support System |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets - Gray |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.86 cu ft |
| Freezer Capacity | 7.26 cu ft |
| Shelf Area | 20.20 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 23.10 cu ft |
APPEARANCE
| Dispenser Color | Black |
| Door Stops | Yes |
| Textured Steel Case | Black - Galvanized Steel |
| Color Appearance | Stainless with Black Case |
| Handle | Stainless Steel |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 314 lb |
| Approximate Shipping Weight | 344 lb |
| Depth with Door Open 90° | 50.0625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 34.75 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Depth Without Handle | 31.25 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Back Air Clearances | 1/8 in |
| Overall Depth | 33 9/16 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 32 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
ACCESSORIES
| Optional Stainless Steel Side Panel | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 32.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 33.56 in. |
| Weight | 314 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 38.56 in. |
| Shipping Weight | 354 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 354 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 44.05 ft³ |
| Dimensional Weight | 547.61 lbs. |
| Total of Cubes | 44.05 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 547.61 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.
















