25.0 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser - GSS25IFPWW
Key Features
Upfront electronic temperature controls
Adjustable glass shelves
Tall LightTouch! dispenser
Sealed vegetable / fruit crisper
Sealed deli pan
Adjustable large door bins
Frost guard technology
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Upfront electronic temperature controls
A simple knob turn regulates interior temperatures
Adjustable glass shelves
Lets consumers maximize usable storage space
Tall LightTouch! dispenser
Deliver chilled water, cubed ice or crushed ice at the slightest touch
Sealed vegetable / fruit crisper
Provides easy storage for your fruits and vegetables
Sealed deli pan
Provides convenient storage for cheeses and luncheon meats
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Frost guard technology
Protects frozen items from freezer burn by monitoring freezer door openings and defrosting only when needed
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.75 in. |
| Length | 33.56 in. |
| Weight | 318 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.75 in. |
| Shipping Length | 38.56 in. |
| Shipping Weight | 358 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 358 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 48.43 ft³ |
| Dimensional Weight | 602.09 lbs. |
| Total of Cubes | 48.43 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 602.09 lbs. |
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Deli Drawer | Sealed Drawer |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Control Type | Upfront Electronic Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelf Features | Sweet Spot Shelf - 1/2 Fixed |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Sealed |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Storage Bin | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Water |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 3 (2 Adj.) |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 5 Total |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Water Filtration | GE Water Filtration |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 4 |
| Freezer Features | Interior Light |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Door Features | 2 Adjustable |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.48 cu ft |
| Freezer Capacity | 9.56 cu ft |
| Shelf Area | 22.30 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.00 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 338 lb |
| Depth Without Handle | 31.25 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 318 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 35.875 in |
| Depth with Door Open 90° | 49.375 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 38.1875 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Depth | 33 9/16 in |
| Overall Height | 69 3/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | Steel |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.
















