24.9 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser - GSS25JEMWW
Key Features
Upfront electronic temperature controls
Adjustable spill proof glass shelves
Sealed crisper drawers
Adjustable temperature deli drawer
Adjustable large door bins
Frost guard technology
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Upfront electronic temperature controls
A simple knob turn regulates interior temperatures
Adjustable spill proof glass shelves
Helps to contain spills for ease of cleaning
Sealed crisper drawers
Helps preserve fruits and vegetables
Adjustable temperature deli drawer
Keep meats and cheeses fresher, longer
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Frost guard technology
Protects frozen items from freezer burn by monitoring freezer door openings and defrosting only when needed
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 33 in |
| Approximate Shipping Weight | 338 lb |
| Depth Without Handle | 30.75 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 318 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 35.75 in |
| Depth with Door Open 90° | 48.8125 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Height | 69 3/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Deli Drawer | Adjustable Temperature |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Control Type | Upfront Electronic Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Sealed |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Cabinet Shelves | 5 (3 Adjustable) |
| Freezer Storage Bin | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Filter Location | Upper right corner |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Water |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Freezer Door Shelves | 5 Fixed |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Door Shelves | 4 (2 Adj. w/Gal. Storage) |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Features | Butter Dish |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched Premium Deluxe |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.33 cu ft |
| Freezer Capacity | 9.53 cu ft |
| Shelf Area | 22.40 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 24.90 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.75 in. |
| Length | 33 in. |
| Weight | 318 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.75 in. |
| Shipping Length | 38 in. |
| Shipping Weight | 358 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 358 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 47.62 ft³ |
| Dimensional Weight | 592 lbs. |
| Total of Cubes | 47.62 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 592 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.













