25.4 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator - LSS25XGTWW
25.4 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator
Model: LSS25XGTWW


25.4 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator
Model: LSS25XGTWW
Depth : Standard Depth
Key Features
High-gloss finish
External controls with actual temperature display, child lock and door alarm
Slide-out freezer baskets
Multi-level drawers
Turbo Cool setting
Never clean condenser
Frost guard technology
GE water plus filtration system
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
High-gloss finish
Enjoy a polished appearance that stands out in any kitchen
External controls with actual temperature display, child lock and door alarm
Eliminates the guesswork in setting refrigerator temperatures; conveniently displayed on the dispenser
Slide-out freezer baskets
Provides ample, easy-access storage for frozen foods
Multi-level drawers
Two adjustable-humidity crispers keep fruits and vegetables fresh
Turbo Cool setting
Restores proper temperature to the refrigerator after frequent door openings
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Frost guard technology
Protects frozen items from freezer burn by monitoring freezer door openings and defrosting only when needed
GE water plus filtration system
Delivers clean, great-tasting water and ice through the LightTouch! Dispenser with indicator light
Adjustable slide-out, spillproof glass shelves
Shelves slide out, spills stay put
Clear look adjustable door bins
Hold gallon-size containers with style and ease
Integrated shelf support system
Provides strong, yet flexible support
Tilt-out freezer door bins
Move forward for convenient access
Auto Energy Saver
Senses freezer and fresh door openings and adjusts refrigeration operation cycles accordingly
ShelfSaver⢠rack
Provides convenient storage for a 12-pack, two egg cartons or a 9" by 13" casserole dish
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Dispenser Color | Color-Matched |
| Handle | Color-Matched |
| Door Stops | Yes |
| Color Appearance | White on White |
FEATURES
| Freezer Storage Baskets | 2 Total |
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Incandescent |
| Freezer Door Bins | 2 Adjustable Wire Tilt-Out |
| Freezer Door Bins | 2 Total |
| Fresh Food Door Bins | 3 Adjustable with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 4 Total |
| Freezer Features | Integrated Ice Storage Bin |
| Freezer Features | Interior Light |
| Water Filtration | MWF |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Slide-Out |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Glass |
| Product Type | Side-by-Side Refrigerator |
| Filter Location | Upper right corner |
| Snack Drawer | Sealed |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Leveling System | 2 Point Front Adjustable |
| Freezer Door Shelves | 1 Total |
| Control Type | Actual Temperature Display |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | External Temperature Controls |
| Freezer Cabinet Shelves | 4 Total |
| Freezer Cabinet Shelves | Wire |
| Temperature Management Features | 3 Electronic Sensors |
| Dispenser Features | Child Lock |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Dispenser Features | Water Filter Indicator Light |
| Bottom Drawer | Sealed |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.25 in. |
| Length | 33.56 in. |
| Weight | 320 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.25 in. |
| Shipping Length | 38.56 in. |
| Shipping Weight | 360 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 360 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 48.08 ft³ |
| Dimensional Weight | 597.77 lbs. |
| Total of Cubes | 48.08 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 597.77 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 9.49 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 15.90 cu ft |
| Shelf Area | 22.90 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.40 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Depth | 33 9/16 in |
| Overall Height | 69 1/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Depth Without Handle | 31.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 50.0625 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 41.25 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36.75 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










