"J" Series 25.2 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser - TFX25JRBAA
"J" Series 25.2 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: TFX25JRBAA


"J" Series 25.2 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator with Dispenser
Model: TFX25JRBAA
Key Features
LightTouch! dispenser delivers chilled water, cubed and crushed ice through the door
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Adjustable temperature meat pan
3 adjustable glass fresh food cabinet shelves
Dairy compartment with butter dish
LightTouch! dispenser (chilled water, cubed and crushed ice)
Deluxe door handles
Quiet package
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
LightTouch! dispenser delivers chilled water, cubed and crushed ice through the door
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Adjustable temperature meat pan
3 adjustable glass fresh food cabinet shelves
Dairy compartment with butter dish
LightTouch! dispenser (chilled water, cubed and crushed ice)
Deluxe door handles
Quiet package
5 freezer door shelves
3 adjustable wire everwhite freezer shelves
1 clear sliding freezer storage bin
Utility bin
4 fresh food door shelves (2 adjustable gallon door bins)
25.2 cu. ft. capacity (Fresh Food 15.92 cu. ft. / Freezer 9.32 cu. ft.)
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Utility Bin | Yes |
| Dispenser Features | Dispenser Light |
| Meat Pan | Adjustable Temperature |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Auto Energy Saver |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Adjustable Humidity |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Storage Bin | 1 Clear Sliding |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Chilled Water |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 3 Adj. |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 5 Total |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Door Shelves | 4 (2 Adj. w/Gal. Storage) |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 3 Adjustable |
| Fresh Food Features | Butter Dish |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Color-Matched Deluxe |
| Coil-Free Back | Yes |
| Color Appearance | Almond on almond |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | Baked Enamel-on-Steel |
| Quiet Package | Yes |
ACCESSORIES
| Black Acrylic Panels & Trim Kit | TFP25RB |
| Optional Stainless Steel Panels | N/A |
| Black Panels | TKP25RB |
| Aluminum Trim Kit | TK25RBAL |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.92 cu ft |
| Freezer Capacity | 9.32 cu ft |
| Shelf Area | 24.20 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 25.20 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 345 lb |
| Depth Without Handle | 30.25 in |
| Height to Top of Case | 68.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 315 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 36.125 in |
| Depth with Door Open 90° | 49.75 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Depth | 32 1/2 in |
| Overall Height | 69 3/4 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited lifetime clear veg./fruit crispers |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 115V; 60Hz; 11.6A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.75 in. |
| Length | 32.5 in. |
| Weight | 315 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.75 in. |
| Shipping Length | 37.5 in. |
| Shipping Weight | 355 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 355 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 46.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 583.03 lbs. |
| Total of Cubes | 46.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 583.03 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










