$998.00
Was$1,109.00Save $111.00 (10%)
16.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GIE17GSNRSS
$998.00
Was$1,109.00Save $111.00 (10%)
Key Features
#1 in Quality and Dependability
LED lighting
Edge-to-edge glass shelves
Sliding deli drawer
Factory-installed icemaker
Adjustable wire freezer shelf
Upfront temperature controls
High-gloss handles
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
#1 in Quality and Dependability
Among 16-22 cu. ft. refrigerators based on an independent study of property maintenance personnel. Source: The Stevenson Company, 2020—Market research company with over 20 years of experience in the appliance industry
LED lighting
Find all your favorite foods under natural-looking light
Edge-to-edge glass shelves
Enjoy a polished look and easy-access cleaning with edge-to-edge shelves that extend the full width of the refrigerator
Sliding deli drawer
Enjoy greater flexibility in your fridge and easily create more space for tall items with an innovative drawer that can be positioned wherever you prefer
Factory-installed icemaker
Refrigerator comes ready to automatically create ice
Adjustable wire freezer shelf
Easily adjusts between two positions to accommodate items of all shapes and sizes
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
High-gloss handles
Provide an appearance that is easy to clean
ENERGY STAR® certified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency and provides year-round energy and money savings
ADA-compliant
Designed for easy operation and access as required by the Americans with Disabilities Act
Large 12.6 cu. ft. fresh-food capacity
Provides additional interior space
4.03 cu. ft. freezer capacity
Allows for additional storage
Clear crisper drawers
Space to organize fruits and vegetables
Gallon door storage bins
Enable larger items to be easily accommodated in the door
Dairy Compartment
Provides easy access to items like butter and cheese
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Overall Depth | 32.625 in |
| Overall Height | 64.75 in |
| Approximate Shipping Weight | 177 lb |
| Depth Without Handle | 30.5 in |
| Height to Top of Case | 64.25 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Height to Top of Hinge | 64.75 in |
| Net Weight | 158 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 28.5 in |
| Depth with Door Open 90° | 57 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 30.625 in |
| Case Depth Without Door | 26.75 in |
| Overall Depth with Handle | 32.625 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 64.75 in. |
| Length | 32.63 in. |
| Weight | 158 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 69.75 in. |
| Shipping Length | 37.63 in. |
| Shipping Weight | 198 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 198 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 34.23 ft³ |
| Dimensional Weight | 425.53 lbs. |
| Total of Cubes | 34.23 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 425.53 lbs. |
FEATURES
| Temperature Management Features | Air Tower |
| Fresh Food Features | Interior Lighting - LED |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Refrigerant Type | R600a |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Adjustable Wire |
| Sabbath Mode | Yes |
| Temperature Display | Internal Digital |
| Freezer Door Shelves | 2 Full-Width Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Product Type | Top Freezer Refrigerator |
| OU Certified | No |
| Freezer Features | Ice Bucket |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Adjustable |
| Fresh Food Door Shelves | 2 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Total |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Clear |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Fresh Food Door Shelves | 2 with Gallon Storage |
| Freezer Features | 1 Adjustable Shelf |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Clear Sliding Snack Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Glass |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Glass Drawer Cover |
| Fresh Food Door Shelves | 2 Full-Width |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Case Only - Dark Gray |
| Case Color | Gray |
| Exterior Design | Smooth Rounded Doors |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Door Stops | Yes |
| Handle Color | Stainless Steel |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | Limited 1-Year |
POWER / RATINGS
| Energy Consumption (kWh/year) | 436 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 4.04 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 12.60 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 16.60 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.





















