$953.00
Was$1,059.00Save $106.00 (10%)
17.5 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GIE18DTNRBB
$953.00
Was$1,059.00Save $106.00 (10%)
Key Features
#1 in Quality and Dependability
LED lighting
Adjustable wire freezer shelf
Factory-installed icemaker
Upfront temperature controls
High-gloss handles
ENERGY STAR® certified
Large 13.49 cu. ft. fresh-food capacity
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
#1 in Quality and Dependability
Among 16-22 cu. ft. refrigerators based on an independent study of property maintenance personnel. Source: The Stevenson Company, 2020—Market research company with over 20 years of experience in the appliance industry
LED lighting
Find all your favorite foods under natural-looking light
Adjustable wire freezer shelf
Easily adjusts between two positions to accommodate items of all shapes and sizes
Factory-installed icemaker
Refrigerator comes ready to automatically create ice
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
High-gloss handles
Provide an appearance that is easy to clean
ENERGY STAR® certified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency and provides year-round energy and money savings
Large 13.49 cu. ft. fresh-food capacity
Provides additional interior space
4.03 cu. ft. freezer capacity
Allows for additional storage
Clear crisper drawers
Space to organize fruits and vegetables
Gallon door storage bins
Enable larger items to be easily accommodated in the door
Dairy Compartment
Provides easy access to items like butter and cheese
Wire freezer shelf
Better organization for the freezer
Made in America
70 to 90% U.S. Content. Product details at www.geappliances.com/USA
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Overall Depth | 32.625 in |
| Overall Height | 67.375 in |
| Height to Top of Hinge | 67.375 in |
| Net Weight | 159 lb |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 28.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 178 lb |
| Depth with Door Open 90° | 57 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 30.625 in |
| Case Depth Without Door | 26.75 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Depth Without Handle | 30.5 in |
| Height to Top of Case | 66.875 in |
| Overall Depth with Handle | 32.625 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 67.38 in. |
| Length | 32.63 in. |
| Weight | 159 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 72.38 in. |
| Shipping Length | 37.63 in. |
| Shipping Weight | 199 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 199 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 35.62 ft³ |
| Dimensional Weight | 442.78 lbs. |
| Total of Cubes | 35.62 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 442.78 lbs. |
FEATURES
| Temperature Management Features | Air Tower |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Adjustable Wire |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Sabbath Mode | Yes |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | 2 Point Front Adjustable |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Temperature Display | Internal Digital |
| Fresh Food Features | Interior Lighting - LED |
| Refrigerant Type | R600a |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Clear |
| Product Type | Top Freezer Refrigerator |
| OU Certified | No |
| Fresh Food Door Shelves | 3 Fixed (2 with Gal. Storage) |
| Freezer Features | Ice Bucket |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Total |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Freezer Features | 1 Adjustable Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Wire |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Glass Drawer Cover |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.49 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.04 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 17.50 cu ft |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Exterior Design | Textured Rounded Doors |
| Door Stops | Yes |
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Handle Color | Black |
| Door Swing | Reversible Door |
| Coil-Free Back | Yes |
| Color Appearance | Black |
| Handle | Smooth |
POWER / RATINGS
| Energy Consumption (kWh/year) | 443 |
| Electrical Requirements | 120V |
| Hertz | 60 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | Limited 1-Year |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.



















