11.6 cu. ft. Top-Freezer Refrigerator - GPS12FGHBB
11.6 cu. ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GPS12FGHBB











Product Video

11.6 cu. ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GPS12FGHBB
Key Features
11.6 cu. ft. capacity
LED interior lighting
Equipped for optional icemaker
3 adjustable spillproof glass fresh food shelves
2 clear freezer door bins
2 clear crisper drawers
Wire freezer step-shelf
Recessed Handle
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
11.6 cu. ft. capacity
LED interior lighting
Spotlights foods inside making them easy to see
Equipped for optional icemaker
Easily accommodates the installation of an icemaker
3 adjustable spillproof glass fresh food shelves
Hold up to 12 oz. of spilled liquids for easy cleanup and adjust to provide additional food-storage options
2 clear freezer door bins
Transparent shelves on the door make finding items convenient
2 clear crisper drawers
Transparent drawers make finding your favorite items quick and easy
Wire freezer step-shelf
Sturdy shelving provides additional storage for frozen foods
Recessed Handle
A streamlined design offers a clean and sleek appearance
Reversible doors
Doors can be installed to open from the right or left, depending on space configuration
Removable door gaskets
Easily keep the refrigerator clean and ensure a good temperature seal
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 24 in |
| Side Air Clearances | 1 in |
| Approximate Shipping Weight | 151 lb |
| Depth Without Handle | 28.625 in |
| Height to Top of Case | 59.375 in |
| Back Air Clearances | 3 in |
| Top Air Clearances | 4 in |
| Height to Top of Hinge | 59.875 in |
| Net Weight | 137 lb |
| Depth with Door Open 90° | 50.625 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 25.125 in |
| Case Depth Without Door | 25.625 in |
| Overall Depth | 28 5/8 in |
| Overall Height | 59 7/8 in |
FEATURES
| Temperature Management Features | Air Tower |
| Fresh Food Features | Interior Lighting - LED |
| Control Type | Freezer - Rear/Fresh Food - Front |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Optional (IM4D Ready) |
| Freezer Cabinet Shelves | Wire |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Spill-Proof |
| Freezer Door Shelves | Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Clear |
| Leveling System | Yes |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Fresh Food Door Shelves | 3 Total |
| Control Type | Dual |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Total |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 F/W (3 pos.) |
| Freezer Cabinet Shelves | Step Shelf |
| Freezer Door Shelves | 2 Total |
| Freezer Door Shelves | 2 Full-Width |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Total - Glass with Trim |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Adjustable |
| Fresh Food Door Shelves | 3 Full-Width Fixed |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
APPEARANCE
| Handle | Color-Matched Recessed |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Black |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 8.44 cu ft |
| Shelf Area | 11.29 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 11.55 cu ft |
| Freezer Capacity | 3.11 cu ft |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Liner | HIPS |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4D, IM4LED |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 1 in |
| Back Air Clearances | 3 in |
| Top Air Clearances | 4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 59.88 in. |
| Length | 28.63 in. |
| Weight | 137 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 64.88 in. |
| Shipping Length | 33.63 in. |
| Shipping Weight | 177 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 177 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.8 ft³ |
| Dimensional Weight | 295.93 lbs. |
| Total of Cubes | 23.8 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 295.93 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










