17.5 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTE18CTHWW
17.5 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTE18CTHWW

Product Video

17.5 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTE18CTHWW
Key Features
#1 in Quality and Dependability
Upfront temperature controls
Adjustable wire shelves
Equipped for optional icemaker
Clear drawers
Large door storage
Can storage door shelf
Adjustable wire freezer shelf
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
#1 in Quality and Dependability
Among 16-22 cu. ft. refrigerators based on an independent study of property maintenance personnel. Source: The Stevenson Company, 2020āMarket research company with over 20 years of experience in the appliance industry
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Adjustable wire shelves
Moveable racks can handle a variety of foods
Equipped for optional icemaker
Easily accommodates the installation of an icemaker
Clear drawers
Transparent drawers make finding your favorite items quick and easy
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Can storage door shelf
Holds cans in the door for easy selection and quick access
Adjustable wire freezer shelf
Easily adjusts between two positions to accommodate items of all shapes and sizes
Spillproof freezer floor
Seamless design of the freezer floor wipes up easily for quick cleanup
Quick door reversal
Easily adjust refrigerator and freezer doors to swing from the left or the right side
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Overall Depth | 32.875 in |
| Overall Height | 67.375 in |
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Approximate Shipping Weight | 177 lb |
| Depth Without Handle | 30.5 in |
| Height to Top of Case | 66.875 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 158 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 28.5 in |
| Depth with Door Open 90° | 56.75 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 30.875 in |
| Case Depth Without Door | 26.625 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 67.38 in. |
| Length | 32.88 in. |
| Weight | 158 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 72.38 in. |
| Shipping Length | 37.88 in. |
| Shipping Weight | 198 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 198 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 35.89 ft³ |
| Dimensional Weight | 446.18 lbs. |
| Total of Cubes | 35.89 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 446.18 lbs. |
FEATURES
| Temperature Management Features | Air Tower |
| Fresh Food Features | Interior Lighting |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Optional (IM4D Ready) |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Adjustable Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Clear |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | 2 Point Front Adjustable |
| Product Type | Top Freezer Refrigerator |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Fresh Food Door Shelves | 3 Fixed (2 with Gal. Storage) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Adjustable |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Handle | Smooth Color-Matched |
| Exterior Design | Textured Rounded Doors |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White |
| Door Stops | Yes |
FILTER
| App Filter - Icemaker | No |
| App Filter - Product Type | Refer Top Freezer |
| App Filter - Capacity | Refer Medium (16-19 cu. ft.) |
| App Filter - Dispenser | No |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.51 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 17.5 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.02 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4D, IM4LED |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











