18.1 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTH18HCBBB
18.1 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTH18HCBBB

18.1 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTH18HCBBB
Key Features
Factory-installed icemaker
Adjustable glass shelves
Upfront temperature controls
Clear drawers
Large door storage
Can storage door shelf
Wire freezer shelves
Never clean condenser
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Factory-installed icemaker
Refrigerator comes ready to automatically create ice
Adjustable glass shelves
A variety of shelf configurations provide additional options for food storage
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Clear drawers
Transparent drawers make finding your favorite items quick and easy
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Can storage door shelf
Holds cans in the door for easy selection and quick access
Wire freezer shelves
Sturdy shelves provide additional storage for frozen foods
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Overall Depth | 32.375 in |
| Overall Height | 67.375 in |
| Height to Mid-Freezer | 57 in |
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Approximate Shipping Weight | 192 lb |
| Depth Without Handle | 30.5 in |
| Height to Top of Case | 66.875 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 173 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 28.875 in |
| Depth with Door Open 90° | 56.375 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 30.75 in |
| Case Depth Without Door | 26.75 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 67.38 in. |
| Length | 32.38 in. |
| Weight | 173 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 72.38 in. |
| Shipping Length | 37.38 in. |
| Shipping Weight | 213 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 213 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 35.34 ft³ |
| Dimensional Weight | 439.39 lbs. |
| Total of Cubes | 35.34 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 439.39 lbs. |
FEATURES
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Single Level |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Door Bins | 2 Total |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Freezer Features | Ice Storage Bin |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Total |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Clear Crisper Drawers |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Split |
| Fresh Food Door Bins | 2 Full-Width with Gallon Storage |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Handle | Color-Matched |
| Exterior Design | Textured Square Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Black |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.89 cu ft |
| Shelf Area | 21.7 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 18.1 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.22 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











