17.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTH18KBRWW
17.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTH18KBRWW








17.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTH18KBRWW
Key Features
Spillproof glass shelves
Illuminated upfront slimline temperature controls
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Spillproof freezer floor
Adjustable large door bins
Never clean condenser
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Spillproof glass shelves
Help contain spills for ease of cleaning
Illuminated upfront slimline temperature controls
Offer maximum style and convenience
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Provide ideal storage environment for fruits and vegetables
Spillproof freezer floor
Seamless design offers easy cleanup
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 66.63 in. |
| Length | 32.13 in. |
| Weight | 206 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.5 in. |
| Shipping Height | 71.63 in. |
| Shipping Length | 37.13 in. |
| Shipping Weight | 246 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 246 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 454.24 lbs. |
| Total of Cubes | 36.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 454.24 lbs. |
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Snack Drawer | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Interior Lighting | Dual-Level |
| Easy-Out Crispers | Slide-out, Slide-over |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | Step Shelf |
| Freezer Door Shelves | 1 Full-Width |
| Freezer Door Bins | 2 |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | Front Corners |
| Fresh Food Door Bins | 3 |
| Fresh Food Door Shelves | 1 with Gallon Storage |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Control Type | Illuminated |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Door Features | 3 Fixed |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Height to Mid-Freezer | 53.9375 in |
| Approximate Shipping Weight | 231 lb |
| Depth Without Handle | 30.25 in |
| Height to Top of Case | 66.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 206 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 30 in |
| Depth with Door Open 90° | 58.125 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 32 in |
| Case Depth Without Door | 27.5 in |
| Overall Depth | 32 1/8 in |
| Overall Height | 66 5/8 in |
| Overall Width | 29 1/2 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Handle | Customer Installed Handles |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
| Handle | Color-Matched |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 12.87 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.98 cu ft |
| Shelf Area | 21.70 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 17.90 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| NeverClean⢠Condensor | Yes |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










