18.1 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTH18LCDWW
18.1 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTH18LCDWW








18.1 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTH18LCDWW
Key Features
Adjustable spillproof glass shelves
Factory-installed icemaker
Upfront temperature controls
Clear crisper drawers
Snack drawer
Large door storage
Can storage door shelf
Wire freezer shelf
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Adjustable spillproof glass shelves
Raised edges keep small spills from becoming big messes
Factory-installed icemaker
Refrigerator comes ready to automatically create ice
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Clear crisper drawers
Transparent drawers make finding your favorite items quick and easy
Snack drawer
Conveniently stores favorite foods and allows for quick, easy access
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Can storage door shelf
Holds cans in the door for easy selection and quick access
Wire freezer shelf
Better organization for the freezer
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Height to Mid-Freezer | 57 in |
| Approximate Shipping Weight | 192 lb |
| Depth Without Handle | 30.5 in |
| Height to Top of Case | 66.875 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 173 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 28.875 in |
| Depth with Door Open 90° | 56.375 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 30.75 in |
| Case Depth Without Door | 26.75 in |
| Overall Depth | 32 3/8 in |
| Overall Height | 67 3/8 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 67.38 in. |
| Length | 32.38 in. |
| Weight | 173 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 72.38 in. |
| Shipping Length | 37.38 in. |
| Shipping Weight | 213 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 213 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 35.34 ft³ |
| Dimensional Weight | 439.39 lbs. |
| Total of Cubes | 35.34 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 439.39 lbs. |
FEATURES
| Temperature Management Features | Air Tower |
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Single Level |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Cabinet Shelves | Step Shelf |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3 Total Clear |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | 2 Point Front Adjustable |
| Freezer Features | Ice Bucket |
| Fresh Food Door Shelves | 3 Fixed (2 with Gal. Storage) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total - Glass |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Spill-Proof |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Snack Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Split Adjustable |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Handle | Smooth Color-Matched |
| Exterior Design | Textured Square Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.89 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.22 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 18.10 cu ft |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Liner | ABS |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










