20.0 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTH20SBBSS
20.0 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTH20SBBSS












20.0 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTH20SBBSS
Key Features
29-7/8" wide
Upfront temperature controls
Adjustable spill-resistant glass shelves
Spillproof freezer floor
Snack drawer
Adjustable large door bins
Adjustable-humidity drawers
Wire freezer shelf
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
29-7/8" wide
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Adjustable spill-resistant glass shelves
Designed to contain spills for easy cleaning
Spillproof freezer floor
Seamless design of the freezer floor wipes up easily for quick cleanup
Snack drawer
Conveniently stores favorite foods and allows for quick, easy access
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Adjustable-humidity drawers
Controls helps food stay fresh
Wire freezer shelf
Better organization for the freezer
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Temperature Management Features | Air Tower in Freezer |
| Fresh Food Features | Interior Lighting |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Door Liner | ABS |
| Icemaker | Optional (IM4A Ready) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Spill Proof |
| Interior Lighting | Yes |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 1 Total |
| Freezer Door Bins | 2 Full-Width Fixed |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3 Total |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Door Bins | 4 with Gallon Storage |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 1 Full-Width |
| Freezer Features | Interior Light |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Snack Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Glass (2 Split, 1 Full-Width) |
| Fresh Food Door Bins | 4 Total |
| Fresh Food Door Bins | 3 Adjustable |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Case Only - Gray |
| Adjustable Rollers | 2 Front |
| Handle | Stainless Steel |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.18 cu ft |
| Shelf Area | 21.36 sq ft |
| Freezer Capacity | 5.78 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 20.00 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 241 lb |
| Depth Without Handle | 32.5 in |
| Height to Top of Case | 66 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Height to Top of Hinge | 66.875 in |
| Net Weight | 213 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 30 in |
| Depth with Door Open 90° | 60.875 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 32.625 in |
| Case Depth Without Door | 28.5 in |
| Overall Depth | 35 1/8 in |
| Overall Height | 67 1/2 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 67.5 in. |
| Length | 35.13 in. |
| Weight | 213 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 72.5 in. |
| Shipping Length | 40.13 in. |
| Shipping Weight | 253 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 253 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 40.99 ft³ |
| Dimensional Weight | 509.58 lbs. |
| Total of Cubes | 40.99 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 509.58 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










