18.1 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTJ18CBDSA
18.1 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTJ18CBDSA








18.1 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTJ18CBDSA
Key Features
Silver metallic exterior
Upfront temperature controls
Large door storage
Can storage door shelf
Crisper drawers
Adjustable wire shelves
Wire freezer shelf
Never clean condenser
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Silver metallic exterior
Attractive finish holds magnets and resists fingerprints
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Can storage door shelf
Holds cans in the door for easy selection and quick access
Crisper drawers
Provides the ideal environment for storing your fruits and vegetables
Adjustable wire shelves
Moveable racks can handle a variety of foods
Wire freezer shelf
Better organization for the freezer
Never clean condenser
Sealed compartment keeps coils clean and simplifies maintenance
Certifications
ENERGY STARĀ® Qualified
California Prop 65
Most Energy Efficient
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Height to Mid-Freezer | 57 in |
| Approximate Shipping Weight | 192 lb |
| Depth Without Handle | 30.5 in |
| Height to Top of Case | 66.875 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 173 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 28.875 in |
| Depth with Door Open 90° | 56.375 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 30.75 in |
| Case Depth Without Door | 26.75 in |
| Overall Depth | 32 3/8 in |
| Overall Height | 67 3/8 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
FEATURES
| Temperature Management Features | Air Tower |
| Fresh Food Features | Interior Lighting - Single Level |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Optional (IM4A Ready) |
| Freezer Cabinet Shelves | Step Shelf |
| Fresh Food Cabinet Shelves | Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Total White |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | 2 Point Front Adjustable |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Fresh Food Door Shelves | 3 Fixed (2 with Gal. Storage) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Adjustable |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Case Only - Black |
| Handle | Black |
| Exterior Design | Textured Square Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Silver Metallic |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.89 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.22 cu ft |
| Shelf Area | 19.80 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 18.10 cu ft |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Liner | ABS |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 67.38 in. |
| Length | 32.38 in. |
| Weight | 173 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 72.38 in. |
| Shipping Length | 37.38 in. |
| Shipping Weight | 213 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 213 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 35.34 ft³ |
| Dimensional Weight | 439.39 lbs. |
| Total of Cubes | 35.34 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 439.39 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










