16.6 Cu. Ft. CleanSteel Top-Freezer Refrigerator - GTL17JBSBS
16.6 Cu. Ft. CleanSteel Top-Freezer Refrigerator
Model: GTL17JBSBS






16.6 Cu. Ft. CleanSteel Top-Freezer Refrigerator
Model: GTL17JBSBS
Key Features
CleanSteel™ exterior
Adjustable spill proof glass shelves
Upfront temperature controls
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Large door storage
Snack pan
Never clean condenser
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
CleanSteel™ exterior
Offers a premium stainless look that resists fingerprints, smudges, and smears
Adjustable spill proof glass shelves
Helps to contain spills for ease of cleaning
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Adjustable humidity vegetable / fruit crispers
Provide ideal storage environment for fruits and vegetables
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Snack pan
Helps keep everyday foods like muffins and carrot sticks fresh
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Overall Depth | 31 in |
| Height to Mid-Freezer | 54.375 in |
| Approximate Shipping Weight | 185 lb |
| Depth Without Handle | 29.125 in |
| Height to Top of Case | 64.25 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 166 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 28.625 in |
| Depth with Door Open 90° | 54.875 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 30.5 in |
| Case Depth Without Door | 25.875 in |
| Overall Height | 64 3/4 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 64.75 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 166 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 69.75 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 206 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 206 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 32.52 ft³ |
| Dimensional Weight | 404.34 lbs. |
| Total of Cubes | 32.52 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 404.34 lbs. |
FEATURES
| Temperature Management Features | Air Tower |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Snack Drawer | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Interior Lighting | Yes |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | Step Shelf |
| Freezer Door Shelves | 2 Full-Width Fixed (1 Extra-Deep) |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | Front Corners |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Door Shelves | 2 Fixed |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 1 Full-Width, 2 Split, Adjustable |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Black - Galvanized Steel |
| Handle | Black |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 12.54 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.10 cu ft |
| Shelf Area | 21.00 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 16.60 cu ft |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Liner | ABS |
| NeverClean™ Condensor | Yes |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










